Nar Taneleri
Gayriresmi Portreler

Dün ile bugün arasındaki örtüşmenin, çatışmanın ve yüzleşmenin anlamlı olabilmesi, sosyalistlerin yakın geçmişlerinin açığa çıkartılması ile mümkün. Geçmişin bilgisinin ve deneyiminin `sol resmi tarihler`in kavramlarına terk edildiği düşünüldüğünde, o tarihin hem nedeni hem sonucu olmuş binlerce militanda içerilen hayatların ve bilgilerin açığa çıkarılması önemli.
Dün ile bugün arasındaki örtüşmenin, çatışmanın ve yüzleşmenin anlamlı olabilmesi, sosyalistlerin yakın geçmişlerinin açığa çıkartılması ile mümkün. Geçmişin bilgisinin ve deneyiminin `sol resmi tarihler`in kavramlarına terk edildiği düşünüldüğünde, o tarihin hem nedeni hem sonucu olmuş binlerce militanda içerilen hayatların ve bilgilerin açığa çıkarılması önemli. Nar Taneleri, kavramlara, siyasi saptamalara indirgenmiş sol tarihte, `İnsansız anı yoktur. Var mıdır? ` diye itiraz ederek insanileştirilme çabası. Kitap, `esamisi` okunmayanları, siyasal kütükten düşürülenleri, `artakalan`ları, sürekli açıklananları ve tanımlananları gürünür kılmak muradında. Unutulanların parmak kaldırıp dillenmesi, `öteki`leştirilenlerin kendilerini hatırlaması ve hatırlatması. Bireyin, öyküsünü anlattıkça kendisiyle yeniden tanışması. Siyasal belleği yeniden oluşturmak için; uykuya dalmış binlerce gayriresmi öykünün uyandırılması. Caz gibi, bireyin kendini doğaçlaması ve sesini açığa çıkarması. Ezber bozan öykülerden oluşan Nar Taneleri; tarih, öteki ve ayna korkusunu yenmek için kendimizle ve tarihimizle yüzleşmenin gayriresmi sivil imkanı.

Sezai Sarıoğlu 1950, Ordu/Ünye’de doğdu. 1979 yılına kadar öğretmenlik yaptı. 1983-88 yılları arasında çeşitli cezaevlerinde tutuklu olarak yaşadı. Yeni Öncü dergisinin yayın kurulundan sonra, Özgür Gündem gazetesinde çalıştı. Pencere Yayınları’ndan Terspektifler isimli denemeleri, Çiviyazıları’ndan Doğusu-Batısı Olmayan Sözcükler isimli ÇGH ve Musa Anter Ödülü alan söyleşi denemeleri yayımlandı. Sombahar, Ludingirra isimli dergilerde şiir üzerine yazıları ve şiirleri yayımlandı. Bir ara Öküz dergisinde ‘‘şehir aşkiyasi’’ isimli yazılar yazdı. Söz ve V Özgürlük dergilerinde çalişti. Yurtiçinde ve değişik Avrupa ülkelerinde ‘‘Annemin Şarkı Sandığı’’ isimli anlatı-dinletiler yaptı. ÖDP kurucularından ve bir dönem Parti Meclisi üyesidir.

Kitabın Adı Nar Taneleri
Alt Başlık Gayriresmi Portreler
ISBN 9789754708912
Yayın No İletişim - 705
Dizi Bugünün Kitapları - 66
Alan Tarih
Sayfa 535 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 392 gr
Perakende Satış Fiyatı 173,00 TL
Baskı 9. baskı - Ocak 2018 (1. baskı - Nisan 2001)
Yazar Sezai Sarıoğlu
Editör Murat Gültekingil
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Serap Yeğen
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset