Avangard Kuramı
Genişletilmiş Baskı

Bürger, iki dünya savaşı arasında tırmanan, dada, sürrealizm gibi avangard girişimler ve kışkırttıkları kuramsal polemikler ışığında, avangardın toplumsal, tarihsel suretini çıkarır.

Avangardın davası, sanatı ve hayatı buluşturmaktır. Sanatın içinden toplumu dönüştürmeyi umar. 20. yüzyılda eleştirel bir kültürün kurulmasındaki en aykırı deneyimi oluşturur.

Bürger, iki dünya savaşı arasında tırmanan, dada, sürrealizm gibi avangard girişimler ve kışkırttıkları kuramsal polemikler ışığında, avangardın toplumsal, tarihsel suretini çıkarır. Avangardın modernizmle ilişkilendirilmesinde sürüp giden belirsizliği çözümler. Avangard Kuramı, 20. yüzyıl kültürü, sanatı ve edebiyatı üzerine incelemelerde bir eşik sayılır. Uyandırdığı tartışmalar hâlâ sürüp gitmekte ve avangardın sicilini zenginleştirmektedir. 1968 eylemleri avangardın belki sonu, belki de yeniden doğuşudur. Öyle veya böyle, avangard sanatın hayatındadır. Uyandırdığı umut ve tehdit etkisini sürdürür.

Peter Bürger Avangard Kuramı’nın bu yeni baskısına, kitabındaki tezleri yeniden yorumladığı “Avangardın Çelişkili Mirası” (2014) ve kitabı yazma sürecini anlattığı “Avangard Kuramı’na Giden Yol” (2015) başlıklı metinleri eklemiştir

1971-1998 yılları arasında Bremen Üniversitesi'nde Fransız edebiyatı ve karşılaştırmalı edebiyat profesörü olarak dersler vermiştir. Edebiyat ve sanat sosyolojisi alanında çeşitli eserler kaleme almıştır. 1974 yılında yayımlanan ve pek çok dile çevrilen Avangard Kuramı adlı kitabı, çağdaş sanat-edebiyat tartışmalarının odaklarından birini oluşturur. Modernizmin Çöküşü adı altında biraraya getirilen makaleleri, 18. yüzyılda burjuva toplumunun ortaya çıkışından 20. yüzyılda modernizmin çöküşüne kadar geçen zaman dilimi içerisinde sanat ile toplum arasındaki ilişkiyi konu alır. Efendinin Düşüncesi adını taşıyan Bataille, Foucault, Lacan, Blanchot, Derrida gibi düşünürler üzerine makalelerin yer aldığı kitapta sanatın eleştiri potansiyelini felsefede temellendiren, felsefe ile edebiyat arasındaki sınırları sorgulayan metinler inceler. Bürger'in diğer eserleri arasında şunlar yer almaktadır:Postmodern Düşüncenin Temelleri; Öznenin Kayboluşu. Hayat Üzerine Düşünceler. Öznelliğin Tarihinden Fragmanlar; İdealist Estetiğin Eleştirisi; Odysseia'nın Gözyaşları.
Kitabın Adı Avangard Kuramı
Alt Başlık Genişletilmiş Baskı
Orijinal Adı Theorie der Avantgarde
ISBN 9789750522444
Yayın No İletişim - 956
Dizi Sanat Hayat - 3
Alan Sanat
Sayfa 231 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 224 gr
Perakende Satış Fiyatı 106,00 TL
Baskı 2. baskı - Haziran 2019 (2. Basım 1. baskı - Ocak 2017)
Yazar Peter Bürger
Çeviren Erol Özbek, Şeyda Öztürk
Dizi Editörü Ali Artun
Kapak Tasarımı Özlem Özkal
Kapak Resmi Duchamp
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Asude Ekinci
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset