Vladimir Nabokov
Yazarın Gizli Tarihi

Gazeteci yazar Andrea Pitzer, Vladimir Nabokov: Yazarın Gizli Tarihi’nde, mektuplaşmaları ve yakın dönemde ortaya çıkan belgeleri kullanarak Nabokov’un kişisel tarihinin resmini çizerken, eserlerinin satır aralarına gizlenmiş tarihî kalıntıların da izini sürüyor ve okura yepyeni bir pencere açıyor.

Vladimir Nabokov savaş yıllarının kendisinden aldıklarını edebiyatla telafi etmiş bir yazar. Yalnızca yarattığı eserlerle değil, sivri kalemiyle yazdığı eleştiriler ve verdiği derslerle de 20. yüzyıl edebiyatını etkilemiş biri. Hayatı boyunca siyasete mesafeli duran Nabokov, bu nedenle edebiyat çevrelerinde çağın acılarını görmezden gelmekle itham edilmişti. Peki durum gerçekte nasıldı? Devrim Rusyası’ndan Hitler Almanyası’na, oradan da Yahudi olan eşi Véra’yla Paris’e kaçan, kardeşi toplama kampında ölen Nabokov, eserlerinde yaşadığı çağın travmalarını göz ardı etmiş olabilir miydi?

Gazeteci yazar Andrea Pitzer, Vladimir Nabokov: Yazarın Gizli Tarihi’nde, mektuplaşmaları ve yakın dönemde ortaya çıkan belgeleri kullanarak Nabokov’un kişisel tarihinin resmini çizerken, eserlerinin satır aralarına gizlenmiş tarihî kalıntıların da izini sürüyor ve okura yepyeni bir pencere açıyor. Kitap bu sayede, hem Nabokov’u ilk kez okuyacaklar hem de yeniden değerlendirmek isteyenler için detaylı bir yol haritasına dönüşüyor.

“Nabokov’un yeteneği, bulunduğu her yeri cennete çevirmekti.”
John Updike

Georgetown Üniversitesi’nden mezun oldu. 2009 yılında Modern Dil Derneği’nde Nabokov’un kurmacası üzerine sunum yaptı. Yazıları USA Today, Slate ve Poet Lore gibi gazete ve dergilerde yayımlandı. Hikâye anlatımıyla gazeteciliği birleştiren yazar, Harvard Üniversitesi’nin gazetecilik bölümüne bağlı olan Nieman Storyboard’u kurdu. Vladimir Nabokov: Yazarın Gizli Tarihi, çalışmalarına Washington DC’de devam eden yazarın ilk kitabı.
Kitabın Adı Vladimir Nabokov
Alt Başlık Yazarın Gizli Tarihi
ISBN 9789750516450
Kapak 1 Ocak 1960, Roma (Keystone/Getty Images)
Yayın No İletişim - 2059
Dizi Biyografi - 23
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı, Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi, Popüler Kültür
Sayfa 488 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 391 gr
Perakende Satış Fiyatı 12,00 TL
Baskı 1. baskı - Ekim 2014
Yazar Andrea Pitzer
Çeviren Yiğit Yavuz
Yayına Hazırlayan Ümran Özbalcı
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Dizin Ayla Karadağ
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset