André Malraux
20. Yüzyılda Politik Angajman

“20. yüzyılın son ahlakçısı, 21. yüzyılın ilk filozofu” André Malraux, bugün hâlâ bu denli ilgimizi çekiyorsa, bunun nedeni yalnızca büyük tarihsel olayların birçoğuna aktif olarak katılmış ya da yakından tanık olmuş olması, dönemin siyasi kahramanlarının, edebiyat yelpazesinde Victor Hugo’yla Sartre’ın yanında bulunmuş olması değil, aynı zamanda, bizi yaratan asrın yüzüne ve belirsizliklerine bürünmesidir.

“Gösterişli ve öfkeli, derin ve ümitsiz, kaygılı olduğu kadar samimiyetsiz, yakınındakilerin demesine bakılırsa asla mütevazı olmayan Malraux, bizi büyüleyen ve aynı zamanda çok sıkı eleştirdiğimiz 20. yüzyılın artı ve eksilerini birçok özelliğiyle ortaya koymaktadır.”

“20. yüzyılın son ahlakçısı, 21. yüzyılın ilk filozofu” André Malraux, bugün hâlâ bu denli ilgimizi çekiyorsa, bunun nedeni yalnızca büyük tarihsel olayların birçoğuna aktif olarak katılmış ya da yakından tanık olmuş olması, dönemin siyasi kahramanlarının, edebiyat yelpazesinde Victor Hugo’yla Sartre’ın yanında bulunmuş olması değil, aynı zamanda, bizi yaratan asrın yüzüne ve belirsizliklerine bürünmesidir.

Edebiyatından felsefesine, kişisel hayatından politik angajmanına, derinlikli bir Malraux biyografisi. Entelektüel tarih uzmanlığıyla kendine has bir tarzı olan Perrine Simon-Nahum’un kaleminden okuyacaksınız…

 

1960 doğumlu Fransız tarihçi. CNRS'de (Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi) yöneticidir. Yakın tarih uzmanıdır ve çalışmaları daha çok Yahudiler ve Fransız Yahudileri üzerinedir.

Kitabın Adı André Malraux
Alt Başlık 20. Yüzyılda Politik Angajman
Orijinal Adı André Malraux. L’engagement politique au XXe siècle
ISBN 9789750510922
Kapak Tony Lick / Time Life Pictures / Getty Images
Yayın No İletişim - 1793
Dizi Biyografi - 21
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 280 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 228 gr
Perakende Satış Fiyatı 9,00 TL
Baskı 1. baskı - Eylül 2012
Yazar Perrine Simon-Nahum
Çeviren Z. Canan Özatalay
Editör Can Belge
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Cem Tüzün
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset