Avrupa Romanı Üzerine On Bir Makale

Amerikalı şair ve eleştirmen Richard P. Blackmur, Avrupa Romanı Üzerine On Bir Makale’de Avrupa romanının köşetaşlarını oluşturan yapıtlara eleştirel bir derinlik ve dikkatle eğiliyor.

Yeni Eleştiri, 20. yüzyıl edebiyat eleştirisini derinden etkileyen bir akımdı. Bu akımın en önemli temsilcilerinden olan Amerikalı şair ve eleştirmen Richard P. Blackmur, Avrupa Romanı Üzerine On Bir Makale’de Avrupa romanının köşetaşlarını oluşturan yapıtlara eleştirel bir derinlik ve dikkatle eğiliyor. Tolstoy’un Anna Karenina’sından Joyce’un Ulysses’ine, Flaubert’in Madame Bovary’sinden Thomas Mann’ın Doktor Faustus’u ve Büyülü Dağ’ına uzanan panoramik roman analizlerinin ardından Dostoyevski’nin temel yapıtlarını düzen ve düzensizlik, gerçek ve parodi, suç ve masumiyet, aziz ve mücrim temaları etrafında ele alan Blackmur, insan deneyiminin Avrupa romanında temsil edilme tarzını güçlü bir eleştirel bakışla irdeliyor: “Dostoyevski belki de bu hiddeti nedeniyle Rusya’nın Aziz Pavlus’u olarak algılanmıştır. Aziz Pavlus’un da Dostoyevski’nin de üslubu öfke doludur; ikisi de kurtuluşa giden yolda ferasetin esas olduğunu düşünmüş ve bu düşüncelerini sert ve fanatik bir tonda ifade etmişlerdir.”

1904’te ABD’de Springfield-Massachusetts’te doğdu. Yöredeki Cambridge High and Latin School’da (Cambridge Yüksek Latince Okulu) başladığı ilköğrenimi okuldan atıldığı için yarım kaldı. Harvard Üniversitesi’ndeki edebiyat derslerini dışarıdan izledi. 1928-1930 arasında aylık edebiyat dergisi Hound and Horn’un editörlüğünü yaptı. Bir otodidakt olarak sahip olduğu edebiyat bilgisi ve şiirleriyle takdir toplayan Blackmur, 1940’ta Guggenheim bursuyla Princeton Üniversitesi İngiliz Edebiyatı kürsüsüne tayin edildi. 1965’teki vefatına kadar Princeton Üniversitesi’nde görev yaptı. Ayrıca Cambridge Üniversitesi Amerikan Tarihi ve Kurumları kürsüsünde misafir profesör olarak dersler verdi. Jordan’s Delight (1937), The Second World War (İkinci Dünya Savaşı, 1942), The Good European (İyi Avrupalı, 1947) gibi şiir kitapları olan Blackmur, Yeni Eleştiri akımının seçkin örneklerini teşkil eden eleştiri metinlerini The Double Agent (Çift Taraflı Ajan, 1935), The Expense of Greatness (Büyüklüğün Bedeli, 1935), Language as Gesture (Jest Olarak Dil, 1952), The Lion and Honeycomb (Aslan ve Bal Peteği, 1955), Eleven Essays in the European Novel (Avrupa Romanı Üzerine On Bir Makale, 1964) başlıklı yapıtlarında topladı.

Kitabın Adı Avrupa Romanı Üzerine On Bir Makale
Orijinal Adı Eleven Essays in the European Novel
ISBN 9789750522321
Yayın No İletişim - 2517
Dizi Edebiyat Eleştirisi - 57
Alan Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa 319 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 263 gr
Perakende Satış Fiyatı 236,00 TL
Baskı 1. baskı - Eylül 2017
Yazar Richard P. Blackmur
Çeviren Müge Günay
Önsöz Barış Özkul
Yayına Hazırlayan Barış Özkul
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Naci Ozansoy
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit