İngiliz Romanı

Çağımızın önde gelen edebiyat teorisyen­lerinden Terry Eagleton, İngiliz Romanı’nda İngiliz edebiyatında romanın ortaya çıkışı, gelişimi, temaları ve problemlerini titiz bir inceleme ve özgün bir yaklaşımla ortaya koyuyor.

Çağımızın önde gelen edebiyat teorisyen­lerinden Terry Eagleton, İngiliz Romanı’nda İngiliz edebiyatında romanın ortaya çıkışı, gelişimi, temaları ve problemlerini titiz bir inceleme ve özgün bir yaklaşımla ortaya koyuyor. Daniel Defoe’dan Jonathan Swift’e, Laurence Sterne’den Charles Dickens’a, George Eliot’tan Henry James’e, James Joyce’dan Virginia Woolf’a belli başlı İngiliz romancılarını gerek roman sanatına yaptıkları nadide katkılar gerek kendi devirlerine özgü düşünüş, davranış biçimleri ve egemen ideolojilerle olan bağlantı­ları ışığında ele alan Eagleton, İngiliz edebiyatı­nın oldukça uzun bir dönemine dair son derece yetkin bir inceleme sunuyor. Eagleton’ın kendine has leziz anlatımıyla geniş bir edebiyat coğrafya­sını keşfe çıkan İngiliz Romanı, hem İngiliz ede­biyatı öğrencileri ve araştırmacıları hem de genel edebiyat okuru için eşsiz bir başvuru kaynağı. Bu başucu kitabını gözden geçirilmiş, yeni çevirisiyle okurlarımıza sunuyoruz.

Çağımızın en önemli Britanyalı edebiyat eleştirmenlerinden biri olan Terry Eagleton, 22 Şubat 1943’te, Salford’da doğdu. Lisans ve lisansüstü eğitimini tamamladığı Cambridge Üniversitesi’nde Raymond Williams’tan dersler aldı. Son dönemde Lancaster Üniversitesi’nde edebiyat profesörü olarak dersler veren Eagleton, Cambridge, Oxford, Manchester gibi üniversitelerde de uzun yıllar görev yaptı. Ayrıca New Left Review, New Statesman, London Review of Books ve The Guardian gibi dergi ve gazetelere makaleleriyle katkıda bulundu. Yazarın Türkçeye çevrilmiş çalışmalarından bazıları şunlardır: Estetiğin İdeolojisi (Özne, 1998); Eleştirinin Görevi (Ark, 1998); Postmodernizmin Yanılsamaları (Ayrıntı, 1999); Azizler ve Âlimler (Agora, 2003); Edebiyat Kuramı (Ayrıntı, 2004); Kuramdan Sonra (Literatür, 2004); İdeoloji (Ayrıntı, 2005); Kültür Yorumları (Ayrıntı, 2005); William Shakespeare (Boğaziçi Üniversitesi, 2005); Aykırı Simâlar (Epos, 2006); Eleştiri ve İdeoloji (İletişim, 2009); Marx Neden Haklıydı? (Yordam, 2011); Kötülük Üzerine Bir Deneme (İletişim, 2011); Edebiyat Olayı (Sel, 2012); Hayatın Anlamı (Ayrıntı, 2012); Marksizm ve Edebiyat Eleştirisi (İletişim, 2012); Edebiyat Nasıl Okunur? (İletişim, 2015).

Kitabın Adı İngiliz Romanı
ISBN 9789750535246
Yayın No İletişim - 3318
Dizi Edebiyat Eleştirisi - 77
Alan Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa 432 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 302,00 TL
Baskı 1. baskı - Ağustos 2023
Yazar Terry Eagleton
Çeviren Barış Özkul
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Begüm Hazar Keleş
Dizin Berkay Üzüm
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit
Terry Eagleton Kitapları Seti
Edebiyat Nasıl Okunur, Kötülük Üzerine Bir Deneme, Marksizm ve Edebiyat Eleştirisi, Eleştirmenin Görevi, Eleştiri ve İdeoloji ile İngiliz Romanı kitapları bu sette bir arada...