Virginia Woolf
Bloomsbury ve Ötesi

“Düşünmek istiyorum sessizce, sakince, kesilmeden, sandalyemden kalkmak zorunda kalmadan, bir şeyden diğerine kolayca süzülerek, husumet ya da engel duygusu olmadan. Derinlere dalmak istiyorum, yüzeyin ötesine; kaskatı gerçeklerden kurtulmak istiyorum. Kendimi sabitlemek için, akıp giden ilk düşünceyi yakalamalıyım…”

“Düşünmek istiyorum sessizce, sakince, kesilmeden, sandalyemden kalkmak zorunda kalmadan, bir şeyden diğerine kolayca süzülerek, husumet ya da engel duygusu olmadan. Derinlere dalmak istiyorum, yüzeyin ötesine; kaskatı gerçeklerden kurtulmak istiyorum. Kendimi sabitlemek için, akıp giden ilk düşünceyi yakalamalıyım…” VIRGINIA WOOLF

Virginia Woolf’a göre, hayatı, geçmişteki anıların şu an yaşadıklarımıza mütemadiyen ışık tutarak yarıda kestiği, birbirinden kopuk bir dizi an olarak yaşarız. Woolf, bu anları karakterlerinin bilinçlerinde tasvir ederek benzersiz bir üslup oluşturmuştur. Dönemini farklı açılardan belgeleyen günlüğü, mektupları ve denemeleri de kurgu eserleri kadar edebi nitelik taşır. Bir yandan psikolojik sorunlarının, diğer yandan bir kadın ve modern yazar olarak göğüslediği eleştirilerin yarattığı baskıya karşın, yaratıcılığının sınırlarını zorlamaktan asla vazgeçmemiştir. Dönemin pek çok entelektüel isminin dahil olduğu Bloomsbury çevresinin bir üyesi olması, yaşamını ve bakışını zenginleştiren en önemli unsurlardan biridir.

Woolf’un edebi dehasını keşfetmek için hem kurgusal çalışmalarından hem de belgelerden yararlanan ünlü edebiyat eleştirmeni Anthony Curtis, tıpkı yazarın eserleri gibi, onu ve çevresindeki herkesi, ailesini, dostlarını, Bloomsbury Grubu’nda girişilen entelektüel tartışmaları, dönemin sanat akımlarını, Britanya İmparatorluğu’nun dönüşümünü, iki dünya savaşının yankılarını, feminist hareketin gelişimini, kısacası 20. yüzyılın ilk yarısındaki zamanın ruhunu yansıtan bütünlüklü bir araştırmaya imza atmış. Woolf’un eserlerini, kişisel ve profesyonel yaşamını bir arada sunan özel bir çalışma…

1926'da doğdu. Merton College'da öğrenim gördükten sonra Sorbonne'da İngilizce dersleri verdi. Daha sonra edebiyat gazeteciliğine geçti ve The Times'ın edebiyat ekinde editör yardımcısı olarak çalıştı. 1960-70 arasında Sunday Telegraph'ta, 1970-90 arasında ise Financial Times'da sanat ve edebiyat editörlüğü yaptı. Somerset Maugham, Henry James ve Seamus Heaney'nin eserleri üzerine incelemeler yaptı ve tiyatro eleştirileri kaleme aldı. BBC Radyosu için oyunlar hazırladı. Edebiyat editörlüğü yaptığı döneme ilişkin gözlemlerine ve bu alana ilişkin görüşlerine yer verdiği Lit Ed: On Reviewing and Reviewers adlı kitabı 1998'de yayımlandı.

Kitabın Adı Virginia Woolf
Alt Başlık Bloomsbury ve Ötesi
Orijinal Adı Virginia Woolf. Bloomsbury & Beyond
ISBN 9789750510571
Yayın No İletişim - 1762
Dizi Biyografi - 18
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 335 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 274 gr
Perakende Satış Fiyatı 10,00 TL
Baskı 2. baskı - Nisan 2019 (1. baskı - Haziran 2012)
Yazar Anthony Curtis
Çeviren Özge Çağlar Aksoy
Editör Berna Akkıyal
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti H. Halûk Sağkal
Dizin Burcu Tunakan
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset