Mrs. Stone’un Roma Baharı, 20. yüzyılın en başarılı Amerikan oyun yazarlarından Tennessee Williams’ın kısa roman türünde verdiği kusursuz bir örnek.

Mrs. Stone’un Roma Baharı, 20. yüzyılın en başarılı Amerikan oyun yazarlarından Tennessee Williams’ın kısa roman türünde verdiği kusursuz bir örnek.

Karen Stone güzelliğiyle nam salmış Amerikalı bir tiyatro oyuncusudur. Ancak orta yaşı geçmektedir ve yaşlandığını kabullenmemekte direnmektedir. İşini bırakıp eşini de kaybedince yeni bir hayat kurmak üzere Roma’ya yerleşir. Burada bir yandan gücü ve parasıyla her şeyi elde etmeye çalışırken bir yandan da genç ve yakışıklı Paolo’yla bunlardan uzak bir ilişki kurmaya çalışır. Kendisine olan saygısını yitirmemek ve kapılıp gitmemek için savaşır ve zamanı durdurmanın yolunu arar. Tennessee Williams, Mrs. Stone’un geçmişiyle ve kendisiyle hesaplaşmasını eşsiz bir biçimde anlatıyor.

“Göz alıcı bir düzyazı, her kelimesi düşünülmüş, kısa, eksiksiz, usta işi.”
Gore Vıdal


“Keyifli, tedirgin edici, cinselliği akıl karıştırıcı ve tehlikeli biçimde eğlenceli.”
John Waters

26 Mart 1911’de Mississippi Columbus’ta ayakkabı satıcısı olan Cornelius Coffin Williams’la soylu bir aileden gelen Edwina Dakin’in ikinci çocukları olarak dünyaya geldi. 8 yaşındayken difteriye yakalandı. On üç yaşındayken annesi bir daktilo hediye etti. Babası alkolik ve şiddet yanlısı bir adamdı, annesiyse mutsuz bir evliliğe hapsolmuş durumdaydı. Williams önce Soldan High School sonra da University City High School’da eğitim gördü. 16 yaşında Smart Set’te yayımlanan “Can a Good Wife Be a Good Sport?” (İyi Bir Kadın İyi Bir Eğlence Olabilir mi?) yazısıyla ödül kazandı. Ertesi yıl Wierd Tales’te “The Vengeance of Nitocris” (Nitocris’in İntikamı) isimli öyküsü yayımlandı. Aynı yıl anne tarafından dedesiyle Avrupa’ya seyahat etti. 1929-1931 yılları arasında University of Missouri’de gazetecilik eğitimi aldı. İlk oyunu Beauty is the Word’ü 1930’da, Hot Milk at Three in the Morning’i 1932’de yazdı. Hayatı boyunca şizofreni hastası olan kız kardeşi Rose’a destek oldu. Askerî eğitim dersinde başarısız olan Williams’ı babası okuldan alıp bir ayakkabı şirketinde işe soktu. Bu işte mutlu olamayan Williams, 26 yaşında geçirdiği bir sinir krizi sonucu istifa etti. 1930’da annesi babasını terk etti. St. Louis’de Washington University, University of Iowa ve New York’ta The New School’da tiyatro yazarlığı eğitimi gördü. Güneyli aksanı sebebiyle arkadaşları tarafından takılan “Tennessee” ismini kullanmaya başladı. Kadınlarla kurmaya çalıştığı başarısız ilişki denemelerinden sonra eşcinsel olduğunu keşfetti. 1942’de Hollywood’da senaryo yazmaya başladı. Adını ilk kez Battle of Angels oyunuyla duyursa da asıl başarıya Sırça Kümes’le ulaştı. 1947’de sahnelenen İhtiras Tramvayı ise büyük yankı uyandırdı. 1950’de Gül Dövmesi’ni, 1955’te Kızgın Damdaki Kedi’yi, 1961’de İguananın Gecesi’ni, 1952’de Süt Treni Artık Burada Durmuyor’u yazdı. Oyunları kadar başarı kazanan kısa romanı Mrs. Stone’un Roma Baharı’nı ise 1950’de kaleme aldı. Sırça Kümes’le 1945’te, İguananın Gecesi’yle 1961’de New York Eleştirmenler Birliği Ödülü, İhtiras Tramvayı’yla 1947’de, Kızgın Damdaki Kedi’yle 1955’de Pulitzer Ödülü ve Gül Dövmesi’yle 1952’de Tony Ödülleri’nde en iyi oyun ödülünü aldı. Onlarca oyununun yanı sıra öyküler, şiirler de yazdı. 25 Şubat 1983’te New York’ta öldü.

Kitabın Adı Mrs. Stone'un Roma Baharı
Orijinal Adı The Roma Spring of Mrs. Stone
ISBN 9789750526695
Kapak John Singer Sargent, “Madame Pierre Gautreau”, 1884
Yayın No İletişim - 2759
Dizi Dünya Edebiyatı - 254
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 105 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 106 gr
Perakende Satış Fiyatı 40,50 TL
Baskı 1. baskı - Nisan 2019
Yazar Tennessee Williams
Çeviren Fatih Özgüven
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Yayına Hazırlayan Güneş Akkor
Sonsöz Fatih Özgüven
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Âfitap Kaya
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit