Küreselleşmeyle birlikte, kültürün özelleştirilmesi ve finansın ekonomide egemen olması sonucu, sanat da önemli bir finans aracına dönüştü. Finans dünyasını yöneten spekülasyon giderek sanatı da teslim aldı. Bu süreçte müzayede, sanatın değerlendirildiği bütün diğer ortamların önüne geçti
Küreselleşmeyle birlikte, kültürün özelleştirilmesi ve finansın ekonomide egemen olması sonucu, sanat da önemli bir finans aracına dönüştü. Finans dünyasını yöneten spekülasyon giderek sanatı da teslim aldı. Bu süreçte müzayede, sanatın değerlendirildiği bütün diğer ortamların önüne geçti.
Müze, fuar, bienal ve galerilerin işleyişi üzerinde, hatta sanat tarihi ve eleştiri yazınında bir hegemonya oluşturdu. 1990’larda tırmanan bu gelişmeyi çağdaş sanatın yoğun olarak piyasalaştırılması izledi. Sanat bir lüks, sanatçı da bir girişimci olmaya yönlendirildi. Aralarından işini bilen bir azınlık, tarihte hiçbir sanatçının hayal edemeyeceği servetler kazanırken, çoğunluk kaybetti. Don Thompson, Sanat Mezat kitabında, “çağdaş sanatın ve müzayede evlerinin bu tuhaf ekonomisi”ni araştırıyor.
Müzayedeci, Mark Rothko’nun “Beyaz Merkez” adlı tablosu için 72,8 milyon dolara çekici indirdiğinde, salondan uzun bir alkış yükselmişti. Kutlanan neydi? Alıcının zenginliği mi? Egosunun zaferi mi? Estetik beğenisi mi? Yeni bir rekor fiyat mı? Müzayede çekici indiğinde, fiyat değere eşitlenmiş olur ve bu, sanat tarihine geçer. Fiyat, sanat tarihinin artık bir çek defteriyle ne kadar kolay yeniden yazıldığını göstermektedir.
 
Don Thompson
Toronto Üniversitesi Schulich İşletme Fakültesi’nde görev yapmaktadır. Ayrıca Harvard Üniversitesi, University College London, London School of Economics, Long Island Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde konuk öğretim görevlisi olarak ders vermiştir. Pazarlama ve ekonomi alanlarında tek başına ve başka yazarlarla birlikte dokuz kitap yazmış ve eserleri altı dile çevrilmiştir. Thompson, Londra ve Toronto’da yaşamaktadır.
Üst Başlık 12 Milyon Dolarlık Köpekbalığı
Kitabın Adı Sanat Mezat
Alt Başlık Çağdaş Sanatın ve Müzayede Evlerinin Tuhaf Ekonomisi
Orijinal Adı The $12 Million Stuffed Shark - The Curious Economics of Contemporary Art
ISBN 9789750508592
Yayın No İletişim - 1566
Dizi Sanat Hayat - 21
Alan Sanat
Sayfa 394 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 374 gr
Perakende Satış Fiyatı 99,00 TL
Baskı 3. baskı - Mayıs 2020 (1. baskı - Şubat 2011)
Yazar Don Thompson
Çeviren Renan Akman
Dizi Editörü Ali Artun
Yayına Hazırlayan Elçin Gen
Kapak Tasarımı Suat Aysu, Özlem Özkal
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Asude Ekinci
Dizin Elçin Gen
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset