Kültürün Özelleştirilmesi
1980'ler Sonrasında Şirketlerin Sanata Müdahalesi

Chin-tao Wu, Kültürün Özelleştirilmesi'nde sanatın 1980'lerden sonra tırmanan "işletmeleşme" sürecini araştırıyor. Küresel şirketlerin denetimine giren sanat, bu şirketlerin tanıtım, yayılma ve iktidar stratejilerinde kullanılan bir araca indirgeniyor. Chin-tao Wu, bu indirgemenin altında yatan toplumsal, hukukî, örgütsel süreçleri inceliyor.

Chin-tao Wu, Kültürün Özelleştirilmesi'nde sanatın 1980'lerden sonra tırmanan "işletmeleşme" sürecini araştırıyor. Küresel şirketlerin denetimine giren sanat, bu şirketlerin tanıtım, yayılma ve iktidar stratejilerinde kullanılan bir araca indirgeniyor. Chin-tao Wu, bu indirgemenin altında yatan toplumsal, hukukî, örgütsel süreçleri inceliyor. Örnekler veriyor, vakalar anlatıyor. İşletme kültürünün, sanatın özerkliğini, eleştirel ve siyasal gücünü ne ölçüde aşındırabildiğini düşünmeye yöneltiyor. Kültürün Özelleştirilmesi, sanat sosyolojisi ve kültürel eleştiri geleneğine çağdaş bir katkı.

"Şahane bir kitap. Lütfen alın."
Louise Bourgeois

Chin-Tao Wu 1997'de University College London'da sanat tarihi dalında doktora derecesi aldı. New Left Review, New Statesman, Kunst und Politik, Art China gibi dergilere yazdığı yazılarda ve çeşitli konferanslarda sunduğu bildirilerde şirketlerin sanata müdahalesi, sanatın siyasetle ilişkisi, tüketim kültürünün sanat müzeleri üzerindeki etkisi gibi konuları işledi. Chin-tao Wu, Tayvan'da Nanhua Üniversitesi'nde ders veriyor ve University College London’da onursal araştırmacı.

Kitabın Adı Kültürün Özelleştirilmesi
Alt Başlık 1980'ler Sonrasında Şirketlerin Sanata Müdahalesi
Orijinal Adı Privatising Culture, Corporate Art Intervention since the 1980's
ISBN 9789750503566
Kapak Caravaggio, Medusa, 1595-1598.
Yayın No İletişim - 1107
Dizi Sanat Hayat - 7
Alan Sanat
Sayfa 502 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 525 gr
Perakende Satış Fiyatı 350,00 TL
Baskı 3. baskı - Ekim 2019 (1. baskı - Eylül 2005)
Yazar Chin-tao Wu
Dizi Editörü Ali Artun
Kapak Tasarımı Özlem Özkal
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Asude Ekinci
Dizin Hasan Deniz
Çeviren Esin Soğancılar
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset