Liberalizmin Felsefi Temelleri
Liberalizm ve Etik

İnsanlar özgürlüğün sınırları üzerine tarihin bütün dönemlerinde tartışmışlar, özgürlüğün şu ya da bu insan grubuna verilmesi ya da verilmemesi gerektiğine dair kafa yormuşlardır. Liberalizmin bu tartışmalara göre özgüllüğü, mevcut sistem içinde bir ya da iki ek özgürlük talebinde bulunmaması, yeni bir sistem içinde kendi aralarında birbirlerine bağlı, oldukça geniş bir özgürlükler yelpazesi talep etmesidir.

İnsanlar özgürlüğün sınırları üzerine tarihin bütün dönemlerinde tartışmışlar, özgürlüğün şu ya da bu insan grubuna verilmesi ya da verilmemesi gerektiğine dair kafa yormuşlardır. Liberalizmin bu tartışmalara göre özgüllüğü, mevcut sistem içinde bir ya da iki ek özgürlük talebinde bulunmaması, yeni bir sistem içinde kendi aralarında birbirlerine bağlı, oldukça geniş bir özgürlükler yelpazesi talep etmesidir. "Liberal" sözcüğü, bu yeni düşünce akımını belirtmek üzere İspanya'da, Napolyon savaşları sırasında kullanılmaya başlanmıştır. Sözcük, buradan, hızla diğer Avrupa dillerine geçmiştir.
İnsan haklarının, özgürlüğün savunulmasında bir referans olarak varlığını koruyan klasik liberalizme karşı, insanın vahşi ve dizginlenemez hırslarının meşrulaştırıcısı olarak kullanılan bir liberalizm tanımı da modern çağ boyunca klasik tanımın yanında kendisini konumlandırarak varolmuştur. Klasik liberalizmin incelenmesi, ne yazık ki "liberalizm" olarak adlandırılan sığ ve aşırılığa varan düşünce akımına karşı bir panzehir konumundadır. Bu akımın temsilcileri (Milton Friedman ve Friedrich Hayek vb.) kendilerini klasik liberallerin (özellikle Adam Smith'in) mirasçıları olarak ilan etmişler ve çoğunlukla öyle adlandırılmışlardır. Bu kitabın başlıca amaçlarından biri, bu iki düşünürler ailesini ayıran ilkelerin derin farklılığını göz önüne sererek, söz konusu soy zincirine karşı çıkmaktır.


 

1945'te Şili'de (Santiago) doğdu. İktisatçı ve gazeteci olan Vergara, Fransız ve Anglosakson dünyasında yayımlanmış olan sayısız ekonomi ve felsefi içerikli çalışmaya sahiptir.
Kitabın Adı Liberalizmin Felsefi Temelleri
Alt Başlık Liberalizm ve Etik
Orijinal Adı Les fondements philosophiques du libéralisme
ISBN 9789750504143
Yayın No İletişim - 1158
Dizi Başvuru - 48
Alan Felsefe
Sayfa 216 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 182 gr
Perakende Satış Fiyatı 98,50 TL
Baskı 2. baskı - Nisan 2014 (1. baskı - Ekim 2006)
Çeviren Bülent Arıbaş
Yayın Danışmanı Ahmet İnsel
Dizi Yayın Yönetmeni Mustafa Bayka
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Metin Pınar
Yazar Francisco Vergara
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset