Konsensusun İnşası
Kavga Etmeyi Bırak, Yaratıcı Olmaya Bak

Konsensusun İnşası, böylesi durumlarda herkesi az çok memnun edecek yaratıcı, somut, uygulanabilir, kalıcı kararlar üretmeye yardım edecek yeni bir yaklaşım sunuyor.

Uzun konuşmalarla geçen verimsiz toplantılar yapıyor; bir türlü herkesin kabul edeceği sonuçlara varamıyor musunuz? Ardında beklentileri karşılanmamış, ileride seslerini yükseltmeleri muhtemel azınlıklar bırakan “çoğunluğun dediği olur” yaklaşımının çağdışı kaldığını mı düşünüyorsunuz?


Konsensusun İnşası, böylesi durumlarda herkesi az çok memnun edecek yaratıcı, somut, uygulanabilir, kalıcı kararlar üretmeye yardım edecek yeni bir yaklaşım sunuyor.

• Konsensus, uzlaşma, fikir birliği, oybirliği gibi terimlerin anlamları...

• Farklı istek/beklenti/ihtiyaçlardaki kişilerden oluşan bir grup çalışmasının önündeki engeller...

• Liderliğin üç farklı modeli...

• Konsensusun inşası için beş somut adım ve pratik bir rehber...

• “Aktif dinleme”, “kolaylaştırıcılık”, “hızlı ilerleyebilmek için yavaş gitmek”, “antipatik olmadan itiraz etmek”, “tutumları, çıkarlardan ayırmak”...

Çevre ve kalkınma alanında görev aldığı projelerde katılımcı planlama yöntemiyle pek çok strateji ve eylem planının hazırlanmasında çalışmış, deneyimli bir “kolaylaştırıcı”, müzakere ve konsensusun inşası konularında eğitimcidir.
Massachusetts Institute of Technology (MIT) Üniversitesi Kentsel ve Çevresel Tasarım Bölümü’nde kendi alanında dünyaca isim yapmış bir profesör ve Harvard Law School’da Müzakere Programı’nın başkan yardımcısıdır. Kompleks kaynak yönetimi ve kalkınma alanındaki çatışmalarda dünya çapında arabuluculuk yardımı sağlayan Konsensusun İnşası Enstitüsü’nün kurucusudur.
Kitabın Adı Konsensusun İnşası
Alt Başlık Kavga Etmeyi Bırak, Yaratıcı Olmaya Bak
ISBN 9789750519215
Yayın No İletişim - 2296
Dizi Başvuru - 102
Alan Medya-İletişim
Sayfa 304 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 248 gr
Perakende Satış Fiyatı 9,00 TL
Baskı 1. baskı - Nisan 2016
Yazar Sema Alpan Atamer, Lawrence E. Susskind
Editör Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı Suat Aysu
Kapak Deniz Karagül
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ebru Gezici
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset