Cesur Yeni Medya
Teknolojiler ve Hayran Kültürü

“Cesur Yeni Medya” Teknolojiler ve Hayran Kültürü, “Yıldız Savaşları”nın, Harry Potter’ın hayranlarının etkisinden bağımsız olmayan yeni medya gücünün toplumdaki karşılığını; din, eğitim, hukuk, siyaset ve reklamcılık alanlarındaki yansımalarını ortaya koyuyor.

Henry Jenkins yeni bir medya çağına girdiğimizi iddia ediyor. Bu yeni çağda, medya tüketicileri pasif halden aktif hale geçiyorlar. Kendi istedikleri programları, yine kendi seçtikleri yayın araçlarından izliyorlar, en sevdikleri filmleri yeniden çekiyorlar, romanları yorumlayıp kendi dünyalarında yeniden yaratıyorlar ve tüm bunları birbirleriyle haberleşerek, ortaklaşarak yapıyorlar. Gittikçe genişleyen iletişim seçenekleri sayesinde sahip oldukları güç, medya holdingleri ve stüdyo sahipleri tarafından göz ardı edilemiyor; aksine medya tüketicilerinin bu büyük güçleri, holdingleri ve stüdyoları “hayran”larla işbirliği yapmaya zorluyor. Jenkins’e göre, kimilerinin iddia ettiğinin aksine, eski medya yok olmuyor, yeni teknolojilerle işlevi ve statüsü değişiyor. “Cesur Yeni Medya” Teknolojiler ve Hayran Kültürü, “Yıldız Savaşları”nın, Harry Potter’ın hayranlarının etkisinden bağımsız olmayan yeni medya gücünün toplumdaki karşılığını; din, eğitim, hukuk, siyaset ve reklamcılık alanlarındaki yansımalarını ortaya koyuyor.

MIT’de (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) Karşılaştırmalı Medya Çalışmaları Programı’nın kurucusu ve yöneticisidir. Medya ve popüler kültürün çeşitli yönleri üzerine birçok kitabın yazarı veya editörüdür. “Cesur Yeni Medya”: Teknolojiler ve Hayran Kültürü, 2007 Sinema ve Medya Çalışmaları Birliği Katherine Singer Kovacs Kitap Ödülü’nün sahibidir.
Kitabın Adı Cesur Yeni Medya
Alt Başlık Teknolojiler ve Hayran Kültürü
Orijinal Adı Convergence Culture. Where Old and New Media Collide
ISBN 9789750520334
Yayın No İletişim - 2368
Dizi Başvuru - 104
Alan Medya-İletişim, Popüler Kültür, Sosyoloji
Sayfa 455 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 372 gr
Perakende Satış Fiyatı 330,00 TL
Baskı 4. baskı - Ocak 2024 (1. baskı - Eylül 2016)
Yazar Henry Jenkins
Çeviren Nihan Yeğengil
Editör Merve Öztürk
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Evrem Türköz
Dizin Burçin Gönül
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit