Hayatın İçindeki İktisat
İktisadi Davranışlara Farklı Bir Bakış

Hayatın İçindeki İktisat, iktisadi davranışlara farklı bir bakış sunmayı amaçlayan sorulardan yola çıkan makalelerden oluşuyor. Bir yandan modern insanın arızalarının bir kısmını daha yakından tanımayı ve bunların iktisadi sonuçlarını incelemeyi hedeflerken, bir yandan da iktisadın nasıl bir bilim olduğuna dair yerleşik fikirleri değiştirecek çalışmalara dayanıyor.

Birçok kişinin korkulu rüyası haline gelen kredi kartı borçlarıyla nasıl baş edilebilir? Hiç kullanılmayan dakikalara ve mesajlara yüklüce ücretlerin ödeneceği telefon tarifeleri her şeye rağmen neden seçiliyor? “Pazarlık yapma” halinin içinde nasıl bir iktisat yatıyor ve pazarlık yaparken nelere dikkat edilmeli? Marka algısı nasıl oluşuyor, beynimizi nasıl yönetiyor? Başka türlü bir kamu politikası sahiden mümkün mü? Homo economicus ne kadar riske girebilir? Kayıt dışı ekonominin hayatımıza etkisi neler? Peki böbrek hastalıkları ile iktisat arasında nasıl bir ilişki olabilir?

Hayatın İçindeki İktisat, iktisadi davranışlara farklı bir bakış sunmayı amaçlayan sorulardan yola çıkan makalelerden oluşuyor. Bir yandan modern insanın arızalarının bir kısmını daha yakından tanımayı ve bunların iktisadi sonuçlarını incelemeyi hedeflerken, bir yandan da iktisadın nasıl bir bilim olduğuna dair yerleşik fikirleri değiştirecek çalışmalara dayanıyor.

Merak uyandırıcı, iktisattaki ilginç ve nispeten yeni çalışmalara dikkat çeken, renkli bir derleme.

N. Emrah Aydınonat ve Ü. Barış Urhan’ın hazırladıkları derlemede Emin Köksal, Şule Alan, Seda Ertaç, Serkan Küçükşenel, Emin Karagözoğlu, Mehmet Yiğit Gürdal, Tuna Çakar, Levent Neyse, Özlem Özdemir, Muhammed Emin Torunoğlu, Yasin Uzun, Hatice Şafak Bozkır, Bilge Kale ve Ceyhun Elgin’in katkıları yer alıyor.

Kitapta yer alan bölümler
Kart Borçlarından Kurtulmanın Yolları N. Emrah Aydınonat
Neden Kendimize En Uygun Tarifeyi Seçemiyoruz? Emin Köksal
Zekâ, Sabır ve Başarı Şule Alan, Seda Ertaç
Başarıda Karakterin Rolü Şule Alan, Seda Ertaç
Günah Keçisi İktisatçılar Serkan Küçükşenel, Ü. Barış Urhan
Pazarlığın (Bir Başka) İktisadı Emin Karagözoğlu
Pazarlık ve Bilişsel Önyargılar Emin Karagözoğlu
Pazarlık Yaparken Nelere Dikkat Etmeli? Emin Karagözoğlu
Suçlamanın İktisadı Mehmet Yiğit Gürdal
Markalar Beynimizi Nasıl Yönetiyor? Tuna Çakar, N. Emrah Aydınonat
Ucuz Etin Yahnisi ve Diğer Gariplikler Tuna Çakar, N. Emrah Aydınonat
Bedavacılıkla Topyekûn Mücadele Levent Neyse
Risk, Belirsizlik ve İktisat Özlem Özdemir
Riskler ve Davranışlar Özlem Özdemir
Başka Türlü Bir Kamu Politikası Bilge Kale, Hatice Şafak Bozkır, Yasin Uzun, Muhammed Emin Torunoğlu
Böbrek Piyasası N. Emrah Aydınonat
Kayıt Dışı Ekonomi Nedir? Ceyhun Elgin
Kayıt Dışılığın Ölçümü ve Etkileri Ceyhun Elgin

Erasmus Üniversitesi’nde (Hollanda) iktisat ve felsefe alanında doktora yaptı. Helsinki Üniversitesi’nde (Finlandiya) çalışıyor. Modern Uluslararası İktisat Teorisinin Kökenleri (Siyasal Kitabevi, 2007), The Invisible Hand in Economics (Routledge, 2008) ve İktisat Nedir (İletişim Yayınları, 2014) başlıklı kitapları yazdı. Görünmez Adam Smith (İletişim Yayınları, 2010, der., M. Kara ile birlikte) ve Economics Made Fun (der., J. Vromen ile birlikte) başlıklı kitapların da editörlüğünü yaptı. http://neaydinonat.com

İktisat lisans derecesini Dokuz Eylül Üniversitesi İ.İ.B.F. iktisat, yüksek lisans derecesini Kopenhag Üniversitesi iktisat bölümünden aldı. Yüksek lisans döneminde Deneysel ve Davranışsal İktisat Laboratuvarı’nda çalıştı, 1. Türkiye Deneysel ve Davranışsal İktisat Yaz Okulu’nun Koç Üniversitesi’ndeki düzenleme komitesinde yer aldı. Halen bir sivil toplum kuruluşunda çalışmakta olanın Urhan’ın ilgi alanları kamu politikalarında deneysel ve davranışsal iktisat uygulamalarıdır.

Kitabın Adı Hayatın İçindeki İktisat
Alt Başlık İktisadi Davranışlara Farklı Bir Bakış
ISBN 9789750527678
Yayın No İletişim - 2846
Dizi Bugünün Kitapları - 244
Alan Ekonomi
Sayfa 271 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 185,00 TL
Baskı 2. baskı - Ekim 2021 (1. baskı - Aralık 2019)
Derleyen N. Emrah Aydınonat, Ü. Barış Urhan
Editör Kıvanç Koçak
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Oben Üçke
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit