Ekonominin Küreselleşmesi

Küresel ekonomi belki son yıllarda ortaya çıkmış bir kavram, ama ekonominin küreselleşmesi hiç de yeni değil. Dünyanın toprak altı ve toprak üstü kaynakları hem farklı farklı oldukları, hem de her yerde bulunmadıkları için eski tarihlerden itibaren ticaret yoluyla gezegen etrafında dolaşmaya başladılar. Bu dolaşım döngüsü kimi ulusların lehine olurken birçoğunun da aleyhine gerçekleşti.

Küresel ekonomi belki son yıllarda ortaya çıkmış bir kavram, ama ekonominin küreselleşmesi hiç de yeni değil. Dünyanın toprak altı ve toprak üstü kaynakları hem farklı farklı oldukları, hem de her yerde bulunmadıkları için eski tarihlerden itibaren ticaret yoluyla gezegen etrafında dolaşmaya başladılar. Bu dolaşım döngüsü kimi ulusların lehine olurken birçoğunun da aleyhine gerçekleşti. Zengin olanlar daha da zenginleşirken fakirler ellerindekini de kaybetti. Dünya ekonomisini yönettiklerini söyleyebileceğimiz uluslar daha fakir ulusların hem doğal kaynaklarından hem de ucuz işgücünden faydalandılar ve buralara sahip oldukları yaşam ve tüketim alışkanlıklarını yerleştirerek kendilerine yeni pazarlar yarattılar. Dünya ekonomisinin merkez bölgeleri diye bilinen Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve Japonya’ya artık “Yeni Sanayileşen Asya Ülkeleri” de katılıyor. Bunlar dışındaki ülkeler, dünya ekonomisinin yarı periferik ve periferik bölgelerini oluşturuyorlar hâlâ. Bu kitap ekonominin küreselleşmesinin yanı sıra, dünyanın her köşesinin, özellikle üçüncü dünyanın, dışa açılmaya başlayarak merkez uluslar yönetimindeki küresel ekonomiye entegre olma süreçlerini ve bundan hem ekonomik hem de toplumsal açıdan ne şekilde etkilendiklerini tarihsel boyutuyla inceliyor.

İsrail Bar-Ilan Üniversitesi'nde başasistan olarak görev yapıyor; uluslararası ekonomi-politik dersi veriyor. Ekonomik kalkınma ve Kuzey-Güney ilişkileri, Güneydoğu Asya ülkelerinin ekonomik ve siyasi modernleşmesi, Güney ve Doğu Akdeniz ülkelerinin ekonomik gelişmesi, ekonomik küreselleşme ve yeni doğan ekonomiler, Avrupa bütünleşmesi ve uluslararası ekonomi politikası konularında uzman.
Kitabın Adı Ekonominin Küreselleşmesi
Orijinal Adı La mondialisation de l'economie
ISBN 9789750500176
Yayın No İletişim - 818
Dizi Araştırma-İnceleme - 125
Alan Ekonomi, Politika/Siyaset
Sayfa 256 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 192 gr
Perakende Satış Fiyatı 196,00 TL
Baskı 8. baskı - Kasım 2017 (1. baskı - Temmuz 2002)
Yazar Jacques Adda
Çeviren Sevgi İneci
Kapak Utku Lomlu
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Yayına Hazırlayan Can Belge
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset