Toambapiklerde Ekonomi
Gerçekçi Bir Masal

İktisat bilimi ille her zaman asık suratlı olacak diye bir kural yok ya! Laurent Cordonnier, Toambapiklerde Ekonomi adlı kitabında, iktisadın belli başlı fenomenlerini kurgusal bir ada topluluğu üzerinden hikâye ederek anlatmayı deniyor.
İktisat bilimi ille her zaman asık suratlı olacak diye bir kural yok ya!Laurent Cordonnier, Toambapiklerde Ekonomi adlı kitabında, iktisadın belli başlı fenomenlerini kurgusal bir ada topluluğu üzerinden hikâye ederek anlatmayı deniyor. Kendi halinde huzurlu bir tarımsal ekonomi, ileri bir kapitalist topluma dönüşmeye çalışıyor ve tabii bu, hiç de kolay olmuyor. İlgi çekici ve belki tanıdık, hayli ciddi bir sürü sorun çıkıyor ortaya.
 
Masalın kahramanı ve bu dönüşümün öncüsü, IMF, Dünya Bankası gibi küresel otoritelerin ekonomiye bir el atsın diye adaya gönderdiği bir ekonomist. Neo-Keynesyen uygulamalarıyla sebep olduğu bu sorunları çözmek de onun işi.
 
Çalışma ekonomisine bir karşı rehber niteliği olduğunu söyleyebileceğimiz bu kitapta, toplumların makro ekonomik işleyişlerine hükmeden temel mekanizmalar açık bir biçimde ortaya konuyor ve bugün hâlâ baskın olan, fakat krizle sarsılan bir dünya algısının söylenmemişleri açığa çıkıyor.
 
 
 

Fransız iktisatçı. Lille Sosyolojik ve Ekonomik Araştırmalar ve Çalışmalar Merkezi’nde okutmanlık yapıyor. Ayrıca Le Monde Diplomatique gazetesinde yazıyor. Eserleri: Coopération et réciprocité, 1998; La réduction du temps de travail, 1999; L’économie des Toambapiks, 2010 (Toambapiklerde Ekonomi, İletişim Yayınları, 2013),Pas de pitié pour les gueux (Garibanlara Merhamet Yok, İletişim Yayınları, 2014).

Kitabın Adı Toambapiklerde Ekonomi
Alt Başlık Gerçekçi Bir Masal
Orijinal Adı L’économie des Toambapiks. Une fable qui n’a rien d’une fiction
ISBN 9789750511936
Yayın No İletişim - 1876
Dizi Politika - 110
Alan Ekonomi, Politika/Siyaset
Sayfa 204 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 174 gr
Perakende Satış Fiyatı 163,00 TL
Baskı 2. baskı - Temmuz 2020 (1. baskı - Haziran 2013)
Yazar Laurent Cordonnier
Çeviren Elif Bildirici
Editör Can Belge
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset