Garibanlara Merhamet Yok
İşsizlik Üzerine İktisadi Teoriler

Hem bir çalışma ekonomisi ders kitabı hem de iktisadın ana konularından biri olan istihdamı ve işsizliği anlamak için herkesin okuyabileceği bir dille yazılmış, günümüzün yakıcı bir sorununa ışık tutan bir kitap.

Yoksul kime denir? Yoksul, bir dönem kilisenin, hayır kurumlarının hayırseverliğine mahkûm edilmiş haneberduşlar ve dilencilerdi. Sanayileşmenin belli bir aşamasında, hâlâ tarımla uğraşmaya devam eden kesimdi. Sanayi devrimi sonrasında ise “üçüncü dünya”nın açları ve dışlanmışları oldu...

Peki bugün, iktisat teorisi için yoksul kim? İşsizler mi? İşsizliğin, yoksulluk hallerinin bir kısmı ile ilgisi var ama bugün yoksulların büyük kısmı, iş bulamadıkları için değil, aldıkları ücret ailelerini geçindirmeye yetmediği için yoksul. Artan ve süreklilik kazanan işsizlik, 70’lerin başından itibaren yoksulluk tartışmalarını yeniden gündeme getirdi. İşgücü piyasasının işleyişine dair yeni sorular soruldu. Garibanlara Merhamet Yok’ta, Laurent Cordonnier işgücü piyasasının sorunlu işleyişini ele alıyor. Hem mizahi bir dil hem de analitik titizlikle, neoklasik iktisatta yoksulluğun sorumlusunun yoksullar olduğu varsayımını ve bunun kuramsal ve siyasal sonuçlarını gösteriyor. Ücret artışı talep eden, sosyal yardım bekleyen, daha fazla refah isteyenler emekçiler olunca bunu akıl dışı arzular olarak damgalayan egemen iktisat kuramı, işsizliğin esas sorumlusunun işsizler olduğunu iddia ediyor. Cordonnier, iktisat öğretisini bu açıdan sorgularken, neoklasik iktisat kuramının emek, emek arzı ve talebi gibi temel kavramlara nasıl baktığını inceliyor. Bu kuramdan hareketle işsizlik meselesinin nasıl çözülemeyeceğini gösteriyor.

Hem bir çalışma ekonomisi ders kitabı hem de iktisadın ana konularından biri olan istihdamı ve işsizliği anlamak için herkesin okuyabileceği bir dille yazılmış, günümüzün yakıcı bir sorununa ışık tutan bir kitap.

 

 

Fransız iktisatçı. Lille Sosyolojik ve Ekonomik Araştırmalar ve Çalışmalar Merkezi’nde okutmanlık yapıyor. Ayrıca Le Monde Diplomatique gazetesinde yazıyor. Eserleri: Coopération et réciprocité, 1998; La réduction du temps de travail, 1999; L’économie des Toambapiks, 2010 (Toambapiklerde Ekonomi, İletişim Yayınları, 2013),Pas de pitié pour les gueux (Garibanlara Merhamet Yok, İletişim Yayınları, 2014).

Kitabın Adı Garibanlara Merhamet Yok
Alt Başlık İşsizlik Üzerine İktisadi Teoriler
Orijinal Adı Pas de pitié pour les gueux. Sur les théories économiques du chômage
ISBN 9789750514555
Yayın No İletişim - 1986
Dizi Politika - 118
Alan Ekonomi, Politika/Siyaset
Sayfa 110 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 101 gr
Perakende Satış Fiyatı 100,00 TL
Baskı 2. baskı - Nisan 2017 (1. baskı - Nisan 2014)
Yazar Laurent Cordonnier
Çeviren Lütfü Şimşek
Editör Ahmet İnsel
Yayına Hazırlayan Can Belge
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas