Dişil Dindarlık
İslâmcı Kadın Hareketinin Dönüşümü

Zehra Yılmaz kadın dindarlığının kazandığı anlamı ve geçirdiği dönüşümü, hem teorik düzeyde hem de derinlemesine görüşmelere dayanarak “sahada” tahlil ediyor.

Dindarlığın “ölçüleri”, epeydir, kadın kimliği ve bedeni üzerinden tartışılıyor. İslâmcılık ve karşıtları arasındaki mücadele, kadının statüsünü, kılığını kıyafetini tayin etmek etrafında dönüyor. Bu durum, dinin anlaşılma ve yaşanma biçimini nasıl etkiliyor? Dindar kadınlar bu mücadelenin içinde bir özne olarak neredeler, “neyliyorlar”? Zehra Yılmaz bu sorulara cevap ararken, Türkiye gündeminin yanı sıra, global düzlemdeki tartışmaların, bu arada özellikle İslâmî feminizm tartışmalarının etkisini de hesaba katıyor. Kadın dindarlığının kazandığı anlamı ve geçirdiği dönüşümü, hem teorik düzeyde hem de derinlemesine görüşmelere dayanarak “sahada” tahlil ediyor.

Dindarlığın içeriğine ilişkin kavga kadınlar üzerinden yürürken, ekonomi ve siyaset alanının sadece erkeklere tahsis edilmiş olmasının etkilerine dikkat çekiyor yazar. Kadınları kamusal alana çıkartırken bir yandan da onları sınırlayan bu ikili sürecin gerilimine eğiliyor. Dindar kadın inisiyatiflerini, derneklerini, bu arada “Başörtülü aday yoksa oy da yok” kampanyasını, bu gerilimin ışığında inceliyor.

Din etrafındaki mücadelede kadınlara yüklenen rolün ve bir toplumsal deneyim olarak kadın dindarlığının bir sonucunun, dinin dişilleşmesi olduğunu görüyoruz. Elinizdeki kitap bu olgunun incelikli bir tasvirini sunuyor.

1980’de doğdu. Başkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde “28 Şubat Sonrası İslâmcı Kadınlar” başlıklı teziyle yüksek lisansını, “Küreselleşen İslâm ve Türkiye’de İslâmcı Kadınlar” başlıklı teziyle doktorasını tamamladı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmaktadır.
Kitabın Adı Dişil Dindarlık
Alt Başlık İslâmcı Kadın Hareketinin Dönüşümü
ISBN 9789750517358
Kapak Kelly Izdihar Crosby, “Tapestry of Sisterhood”
Yayın No İletişim - 2134
Dizi Araştırma-İnceleme - 357
Alan Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları
Sayfa 284 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 233 gr
Perakende Satış Fiyatı 192,00 TL
Baskı 2. baskı - Ağustos 2021 (1. baskı - Nisan 2015)
Yazar Zehra Yılmaz
Editör Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Dizin Ayla Karadağ
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset