Türkiye'de Kürtaj
AKP ve Biyopolitika

Kadınların hayatlarına, bedenlerine, özgürlüklerine ve cinsiyet eşitliği fikrinin her türlü tezahürüne karşı saldırıların hız kazandığı bir dönemde, kürtajın feminist tartışmasına dair bu kapsamlı çalışma, zihin ve ufuk açıcı.

“Bu kitap, Türkiye’de kürtajın biyopolitikasının, AKP döneminde derinleştiğini ve yaşamın her alanına nüfuz ettiğini öne sürer ve bu bağlamda kullanılan teknikler ve söylemlerin kendinden önceki dönemlerden ayrıldığı, neoliberal ve muhafazakâr politikaların milliyetçi ve cinsiyetçi ataklarla yürütüldüğü iddiasına dayanır.”

Kürtaj, kadınların kendi hayatlarına sahip çıkma mücadelelerindeki zorlu konulardan biridir. Elinizdeki kitap, tarihsel bir perspektiften kürtaj politikalarını ele alıyor. Kürtaj ve doğum kontrolü ne zaman özel alanın kuytularından çıkıp devlet politikalarının konusu haline geldi? Kadınların bedenleri üzerindeki denetimlerinin karşısına “fetüsün yaşam hakkı”nın çıkarılmasının anlamı neydi? 20. yüzyıldaki nüfus politikaları ile günümüzün biyopolitikası arasında ne türden süreklilikler ve kopuşlar var? Feministler bu zorlu konuyu nasıl tartıştılar? Kadınların hayatlarına, bedenlerine, özgürlüklerine ve cinsiyet eşitliği fikrinin her türlü tezahürüne karşı saldırıların hız kazandığı bir dönemde, kürtajın feminist tartışmasına dair bu kapsamlı çalışma, zihin ve ufuk açıcı.

1987 yılında Diyarbakır’da doğdu. Sokullu Süper Lisesi’nin ardından, Ankara Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi okudu. 2011 yılında yüksek lisansını Sussex Üniversitesi’nde, 2019 yılında doktorasını Ankara Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde tamamladı. Karabük Üniversitesi Siyaset ve Sosyal Bilimler kürsüsünde, doktor araştırma görevlisi olarak akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

Kitabın Adı Türkiye'de Kürtaj
Alt Başlık AKP ve Biyopolitika
ISBN 9789750529368
Yayın No İletişim - 2913
Dizi Araştırma-İnceleme - 468
Alan Politika/Siyaset, Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları
Sayfa 208 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 153,00 TL
Baskı 1. baskı - Ağustos 2020
Yazar Sedef Erkmen
Editör Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan Aksu Bora
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı Serra Akcan
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Büşra Bakan
Dizin Berkay Üzüm
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit