Aşkın Okunmaz Kıyıları

Osmanlı İmparatorluğu ardında bir yığın ulus devlet bıraktı. Bu ulus devletler arasında Türkiye Cumhuriyeti'nin benzersiz bir yeri vardı, çünkü İmparatorlukla arasında bir kimlik sürekliliği olan Cumhuriyet Türkiyesi ulusal kültürünü oluşturmak için "kendi" edebiyatını yabancı olarak gösterecek bir söyleme ihtiyaç duyuyordu. Alfabe değişikliği, dil devrimi ve eğitim politikaları bu amaçla devreye sokuldu.

Osmanlı İmparatorluğu ardında bir yığın ulus devlet bıraktı. Bu ulus devletler arasında Türkiye Cumhuriyeti'nin benzersiz bir yeri vardı, çünkü İmparatorlukla arasında bir kimlik sürekliliği olan Cumhuriyet Türkiyesi ulusal kültürünü oluşturmak için "kendi" edebiyatını yabancı olarak gösterecek bir söyleme ihtiyaç duyuyordu. Alfabe değişikliği, dil devrimi ve eğitim politikaları bu amaçla devreye sokuldu. Bu kitap Osmanlı Türk mesnevisinin poetikasını oluşturmaya yönelik bir ilk deneme. Holbrook bir yandan Osmanlı edebiyatını bastırmaya çalışan Oryantalist filolojinin ve cumhuriyetçi polemiklerin izini sürerken bir yandan da Osmanlı edebî geçmişinin doruğu olarak alımlanan, Şeyh Galib'in felsefi peri masalı Hüsn ü Aşk'ın poetikası çerçevesinde Osmanlı şiirini betimliyor. Dilin varoluşsal konumu, sanatın toplumsal değeri, metinlerarasılık, şairlik, özgünlük ve yorum gibi kavramlar etrafında Osmanlı şiirine yepyeni bir bakış getiriyor.

1952’de doğdu. Yüksek öğrenimini Harvard Üniversitesi’nde tamamladı. 1979 yılında Princeton Üniversitesi’nden Fars Dili ve Edebiyatı alanında master derecesi aldıktan sonra, doktorasını da yine aynı üniversitede 1985 yılında “Osmanlı Edebiyatı” alanında tamamladı. Master ve doktora çalışmaları sırasında aralıklarla İran ve Türkiye’de bulundu. Orhan Pamuk’un Beyaz Kale romanını İngilizce’ye çevirdi (1990). 1994 yılında Aşkın Okunmaz Kıyıları’nı yayımladı. Türk edebiyatı ve kültürü alanlarında pek çok İngilizce ve Türkçe makalesi yayımlandı. Şimdilerde modern Türk şiiri üzerinde çalışmalar yapan Holbrook, 1993 yılından beri Ohio Eyalet Üniversitesi’nde doçent olarak görev yapıyor ve “Osmanlı ve Modern Türk Dili, Edebiyatı ve Kültürü” konusunda ders veriyor.
Kitabın Adı Aşkın Okunmaz Kıyıları
ISBN 9789754706437
Yayın No İletişim - 477
Dizi Edebiyat Eleştirisi - 27
Alan Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa 290 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 215 gr
Perakende Satış Fiyatı 218,00 TL
Baskı 8. baskı - Ocak 2023 (1. baskı - Haziran 1998)
Yazar Victoria Rowe Holbrook
Çeviren Erol Köroğlu, Engin Kılıç
Editör Türker Armaner
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Fatoş Gencosman
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Hüsnü Abbas
Kapak Resmi Selma Gürbüz
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit