İspanya İç Savaşı'nın Kısa Tarihi

İspanya İç Savaşı’nın Kısa Tarihi, “tarih”ten niye ders alınması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor!

İspanya iç savaşı, Avrupa’nın faşist projeler tarafından yok edilmenin eşiğine getiriliş sürecinin işaret fişeğidir. Muhafazakâr siyasal anlayışın bir göstergesi olarak, düzen ve istikrar adına cumhuriyet projesini tarumar eden tek bir generalin marifeti olarak görülemez. Julián Casanova bu kitabında İspanya’da iç savaşa uzanan süreci tüm ayrıntılarıyla ele alıyor. Cumhuriyet fikrini, bu fikir etrafında örgütlenen siyasal kanatları, sınıfsal dengeleri, iktisadi durumu, dünya konjonktürünü ayrıntılı bir şekilde sahneye yerleştiriyor. Savaş süresince yaşananları, uluslararası tugayları, anarşist hareketin bir ülkenin kaderini nasıl korumaya çalıştığını, sol siyaset içindeki ayrışmaları, kilisenin gaddarlığa varan tavrını, direnişi ve ihaneti gözlerimizin önüne seriyor.

İspanya İç Savaşı’nın Kısa Tarihi, “tarih”ten niye ders alınması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor!

“Düzen, patria ve din atmosferi, demokrasi, Cumhuriyet ve devrim atmosferini ayaklar altına aldı. Kısaca, Franco’nun uzun ve zalim diktatörlüğü, İspanya’nın 20. yüzyıl tarihinin, eğer diğer Batılı kapitalist ülkelerinkiyle karşılaştırılırsa, olağanüstü niteliğini ortaya
koyar. Bu, iki savaş arasında Avrupa’da kurulup İkinci Dünya Savaşı sonrasına ulaşan, Portekiz’deki Salazar’ın diktatörlüğü hariç, tek diktatörlüktü. Hitler ve Mussolini öldü, Franco bir otuz yıl daha devam etti. Bu Avrupa iç savaşının, 1945’te sona eren bu nefret döneminin en karanlık yanı, İspanya’da daha uzun bir süre devam edecek olmasıydı.”

JULIÁN CASANOVA

Zaragoza Üniversitesi’nde tarih profesörüdür. Anarchism, the Republic and Civil Warin Spain: 1931-1939 [İspanya’da Anarşizm, Cumhuriyet ve İç Savaş: 1931-1939 (2005)] ve The Spanish Republic and Civil War [İspanya Cumhuriyeti ve İç Savaş (2010)] eserlerinden bazılarıdır.
Kitabın Adı İspanya İç Savaşı'nın Kısa Tarihi
Orijinal Adı A Short History of The Spanish Civil War
ISBN 9789750518096
Kapak Anarşistler tarafından yapılan bir poster, “CNT-FAI”, Tony Vidal, 1936
Yayın No İletişim - 2197
Dizi Tarih - 99
Alan Tarih
Sayfa 254 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 212 gr
Perakende Satış Fiyatı 194,00 TL
Baskı 3. baskı - Nisan 2021 (1. baskı - Ağustos 2015)
Yazar Julian Casanova
Çeviren Uygur Kocabaşoğlu
Editör Kerem Ünüvar
Yayına Hazırlayan Merve Öztürk
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset
Kısa Tarih Seti
İnsanlık tarihinin önemli kesitlerini yalnızca tarih disipliniyle ilgilenen uzmanlara değil, geniş bir okur kitlesine aktarabilmeyi başaran, rehber niteliğinde kitaplar...