Yeni Despotizm

Keane, yeni despotizmin otoriterlik, totalitarizm, faşizm ve gönüllü kulluk gibi kavramlara sığmayan, “yediği şokların ardından hızla kendini toparlayabilecek kabiliyette bir hâkimiyet” türü olduğunu, bugün “demokrasi” sınıfında anılan rejimlere sızma kabiliyetiyle sahneyi kendiliğinden terk etmesinin de mümkün olmadığını hatırlatıyor. Kitap bu yönüyle, direniş biçimleri üzerine yeniden düşünmeye de bir çağrı niteliği taşıyor.

“Yeni despotizm, eski dönemlerdeki gibi kodamanların, purosunu tüttürenlerin plütokrasisi değildir. Bu despotizmi kaleler gibi, şiddetin acımasızca uygulanması gibi, insanları basit birer çark dişlisine dönüştüren devasa montaj hatları gibi imgelerle anlamak ya da halüsinasyon gördüren hazlarla, basının tamamen kontrol altına alınmasıyla ya da din kaynaklı kadın düşmanlığı ile uyuşturulup boyun eğmeye razı edilmiş tebaalar üzerinden düşünmek mümkün değildir.”

Hukuk, demokrasi, yargı, medya, iktidar, muhalefet, rejim… Bütün bu kavramların “bildiğimiz” anlamlarıyla toplumsal gelişmeler arasındaki makas açılıyor. Demokratik usullerde ve prensiplerde ısrar eden kesimler, toplumsal normların dönüşümünü anlamakla normları köklü dönüşümlerle sarsan iktidar biçimleriyle mücadeleyi birlikte yürütme çabası içinde.

John Keane Yeni Despotizm’de bu ikili mücadeleyi verebilmenin koşulunun günümüzdeki rejimlerin ve tahakküm biçimlerinin işleyişini, kapasitesini ve mantığını anlamaktan geçtiğini öne sürüyor. Keane, yeni despotizmin otoriterlik, totalitarizm, faşizm ve gönüllü kulluk gibi kavramlara sığmayan, “yediği şokların ardından hızla kendini toparlayabilecek kabiliyette bir hâkimiyet” türü olduğunu, bugün “demokrasi” sınıfında anılan rejimlere sızma kabiliyetiyle sahneyi kendiliğinden terk etmesinin de mümkün olmadığını hatırlatıyor. Kitap bu yönüyle, direniş biçimleri üzerine yeniden düşünmeye de bir çağrı niteliği taşıyor.

1949 doğumlu Avustralyalı siyaset bilimci. Sydney Demokrasi Ağı’nın kurucularındandır. Sydney Üniversitesi’nde politika üzerine dersler veren yazar demokrasi, sivil toplum ve medya alanlarında yayınlar yapıyor ve yazıları New York Times, Al Jazeera, Guardian, Huffington Post gibi mecralarda yayımlanıyor. Bu alanlarda birçok kitabı bulunan yazarın en güncel kitapları When Trees Fall, Monkeys Scatter (2017) ve Power and Humility: the Future of Monitory Democracy’dir (2018). Türkçeye çevrilmiş eserleri şunlardır: Sivil Toplum ve Devlet: Avrupa’da Yeni Yaklaşımlar (der., Ayrıntı, 1993), Medya ve Demokrasi (1993), Demokrasi ve Sivil Toplum (Ayrıntı, 1994), Şiddetin Uzun Yüzyılı (Dost, 1998), Şiddet ve Demokrasi (İmge, 2010).

Kitabın Adı Yeni Despotizm
ISBN 9789750531484
Yayın No İletişim - 3042
Dizi Politika - 212
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 309 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 246,00 TL
Baskı 2. baskı - Aralık 2023 (1. baskı - Temmuz 2021)
Yazar John Keane
Çeviren İsmail Ferhat Çekem
Editör Aybars Yanık
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Dizin Berkay Üzüm
Cilt Güven Mücellit
Baskı Sena Ofset