Vişne Bahçesi
OYUNLAR • CİLT 2

Vişne Bahçesi, tiyatro tarihinde Shakespeare’e denk bir etki yaratan Anton Çehov’un üç unutulmaz oyunundan oluşuyor.

Mehmet Özgül çevirisi,
Tatiana Shakh-Azizova'nın önsözü,
Edward Braun'un sonsözü,
Yazar ve dönem kronolojisi,
Kitaba dair görsellerle.

Vişne Bahçesi, tiyatro tarihinde Shakespeare’e denk bir etki yaratan Anton Çehov’un üç unutulmaz oyunundan oluşuyor.

Vişne Bahçesi, Vanya Dayı ve Üç Kız Kardeş’te Çehov serfliğin kaldırılmasıyla çöken aristokrasi ile kapitalizme geçişin habercisi sosyal değişimler arasında sıkışmış bir toplumun nabzını tutan çarpıcı hikâyeleri tiyatro formuna yeni bir perspektif kazandırarak sunar. Komedi, trajedi ve farsın olanaklarını devrin tiyatro seyircileri ve eleştirmenlerini şaşkına uğratan, geleneksel dramatik anlatımdan farklı bir yaratıcı tarzla buluşturup modern tiyatronun tarihinde yeni bir devir başlatır. 20. yüzyılın tiyatro klasikleri arasına girerek onlarca dile çevrilen; sayısız tiyatro yönetmeni ve oyun yazarını derinden etkileyen Vişne Bahçesi edebiyat ve tiyatro severler için bir sanatsal ziyafet.

“Anton Çehov, Shakespeare’den sonra gelmiş geçmiş en büyük tiyatro yazarıdır.”
GEORGE BERNARD SHAW

29 Ocak 1860 günü Kırım’da bir liman kenti olan Taganrog’da dünyaya geldi. Bakkallık yapan Pavel Yegoroviç Çehov ve Yevgeniya Yakovlevna Çehova’nın üçüncü oğluydu. Taganrog Erkek Gramer Okulu’na yazıldı. Erken yaşta tiyatroya ilgi duydu ve ailesiyle birlikte oynadığı kısa skeçler yazmaya başladı. “Babasız” ve “Platonov” adında iki oyun yazdı. Babasının iflasından sonra aile Moskova’ya gitti; Çehov, Taganrog’da kalıp eğitimini özel dersler vererek sürdürdü. Tıp okumak için Moskova’ya geldi ve burada Strekoza (Yusufçuk) dergisine Antoşa Çehonte gibi takma isimlerle haftalık öyküler yazmaya başladı. İlk eskiz derlemesi Melpomene’nin Masalları 1884’te yayımlandı. Bu dönemde tüberküloza yakalandı. Meşhur romancı Grigoroviç’in kendisine yazdığı mektupla yazarlığı ciddiye almaya karar verdi ve kendi imzasıyla ilk öykü derlemesi Karmakarışık Öyküler 1885’te yayımlandı. “İvanov”un ilk hali, Moskova’da Korsh Sahnesi’nde 19 Kasım 1887’de sahnelendi, aynı yıl ikinci öykü derlemesi Alacakaranlık yayımlandı. “Kuğunun Şarkısı” ve “Ayı” 1888 yılında ilk kez sahnelendi. Alacakaranlık ile Puşkin Ödülü’ne layık görüldü. Ağabeyi Nikolay, 1889’da tüberkülozdan öldü. Ertesi yıl Sibirya’daki Sahalin Adası’nı ziyaret etti. A.S. Suvorin ile birlikte Fransa ve İtalya’ya gitti. Bir sonraki yıl Moskova yakınlarındaki Melihovo arsasını satın alarak bir ev yaptırdı ve burada yaşamaya başladı. Burada geçirdiği beş yıl boyunca bir yandan en iyi öykülerini yazarken bir yandan da açtığı ufak klinikte, doktorluk mesleğini sürdürdü. “Martı”, 1896’da ilk defa sahnelendiğinde olumsuz tepkilerle karşılaştı. Ertesi yıl tüberküloz teşhisi konan Çehov, Avrupa’da istirahat etti. Bir sonraki yıl Yalta’ya döndü ve buradan bir arsa aldı. “Vanya Dayı”, Moskova Sanat Tiyatrosu’nda 1899’da sahnelendi, aynı yıl annesi ve kız kardeşiyle Yalta’daki yeni evine taşındı. 1898’de tanıştığı aktris Olga Knipper ile 1901 yılında küçük bir merasimle evlendiler. Bu yıl “Üç Kız Kardeş”, Moskova Sanat Tiyatrosu’nca sahnelendi. Ertesi yıl sağlığı kötüleşmeye başladı. Tamamladığı son oyunu “Vişne Bahçesi”nin ilk gösteriminin yalnız üçüncü perdesine katılabildi. İyileşmek için gittiği Badenweiler’de hayata gözlerini yumdu. Eşi Knipper’e söylediği “Şampanya içmeyeli uzun zaman oldu” meşhur son sözleri olmuştur. Naaşı Novodeviçi Mezarlığı’na defnedildi. Hayata ve yazarlığa bakışını kendisi şöyle özetlemiştir: “Kısa ömrümde insanın erişebildiği her şeyi kucaklamak istiyorum. Konuşmak, okumak; dev bir fabrikada elime çekiç almak; denizi seyretmek, tarla sürmek. Nevski Bulvarı’nda, uçsuz bucaksız tarlalarda, okyanusta –hayal gücümün beni götürdüğü her yerde– bir başıma yürümek istiyorum.”

Kitabın Adı Vişne Bahçesi
Alt Başlık OYUNLAR • CİLT 2
ISBN 9789750535970
Kapak Viktor Borisov-Musatov, “Bahçe Manzarası”, 1896
Yayın No İletişim - 3374
Dizi İletişim Klasikleri - 174
Alan Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa 260 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 136,00 TL
Baskı 1. baskı - Aralık 2023
Yazar Anton Pavloviç Çehov
Çeviren Mehmet Özgül
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Yayına Hazırlayan Barış Özkul, Güneş Akkor
Önsöz Tatiana Shakh-Azizova
Önsözü Çeviren Emrah Serdan
Sonsöz Edward Braun
Sonsözü Çeviren Emrah Serdan
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Nebiye Çavuş
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit
Çehov Kitapları Seti
Modern öykücülükte bir ekol oluşturan Çehov’un henüz bir tıp öğrencisiyken yazdığı ilk öykülerden tiyatro oyunlarına uzanan bir seçki...