Faruk Alpkaya’nın kitabı Cumhuriyet’in gerçekten nasıl kurulduğunu bütün ayrıntısıyla ortaya koyuyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun, genellikle iki zıt biçimde açıklanmasına alışığız. Bir uçta, Mustafa Kemal’in Cumhuriyet’i yıllarca bir “milli sır” olarak sakladıktan sonra “bize armağan ettiği” destanı yer alır. Diğer uçta ise, Cumhuriyet’in tamamen “tepeden inme” bir dayatma olduğunu anlatan muhafazakar-İslamcı muhalif anlatı. Aslında, aynı mantığa dayanan iki anlatı... Faruk Alpkaya’nın kitabı, bu iki yaklaşımın dışına çıkarak, Cumhuriyet’in gerçekten nasıl kurulduğunu bütün ayrıntısıyla ortaya koyuyor. Cumhuriyet’in ilan, Hilafet’in ilga ve Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nun kabul edildiği 9 aylık dönemin adım adım bütün gelişmelerini inceliyor. Bu dönemde, “milli sır” ve “tepeden inme cumhuriyet” anlatılarının hilafına, Cumhuriyet fikri ve biçimi üzerinde etraflı bir kamusal tartışmanın yürütüldüğünü de gösteriyor. Dolayısıyla, Cumhuriyet’e verilen tarihsel biçimin, muhtemel siyasal mücadele seçeneklerinden bir olduğu ortaya çıkıyor. Kısacası, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu hakkında belki de ilk defa bütünlüklü tarihsel bir incelemeyle karşı karşıyayız.

1959'da Bandırma'da doğdu. A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdikten sonra İ.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans yaptı. A.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde doktorasını tamamladı. Halen A. Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde öğretim görevlisidir.
Kitabın Adı Türkiye Cumhuriyeti'nin Kuruluşu (1923-1924)
ISBN 9789750530456
Kapak “Ziya Gökalp ve Ağaoğlu Ahmet Beyler gibi iki üstad makinistin bütün gayretlerine rağmen yerinde sayan Cumhuriyet katarı” (Tevhid-i Efkâr, 20 Teşrin-i Evvel 1339)
Yayın No İletişim - 503
Dizi Araştırma-İnceleme - 78
Alan Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa 414 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 92,50 TL
Baskı 2. baskı - Temmuz 2021 (2. Basım 1. baskı - Şubat 2021)
Yazar Faruk Alpkaya
Editör Tanıl Bora
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Celal Galip
Dizin Berkay Üzüm
Cilt Güven Mücellit
Baskı Sena Ofset