“Sıkıntı Var"
Sıkıntı Üzerine Denemeler

Son yıllarda Türkçenin en yaygın kullanılan sözcüklerinden biri, “sıkıntı”. En yaygın kullanım şekli de: “Sıkıntı yok”! Kalıbın bu kadar çok tüketilmesi, sıkıntının, sıkıntıların varlığına işaret ediyor olsa gerek. Zamanımızın kronik kriz hali, sıkıntıyı “toplumsal ortak duyu” haline getirmiyor mu? Elinizdeki derleme mekâna/zamana, siyasete, edebiyata ve sinemaya odaklanan dört bölümde, sıkıntının toplumsallığını ve potansiyelini inceliyor.

“Sıkıntının temelde bir anlam krizine işaret ettiğinden yola çıkarak, sıkıntı mekânlarına ve zamanla ilişkisine, bir estetik kategori olarak kullanımına, siyasette uç verdiği anlara, edebiyat ve sinemadaki temsillerine ve ona karşı sunulan panzehirlere bakmak, bu coğrafyaya özgü anlam arayışlarına ve çatışmalarına dair kışkırtıcı sorular ortaya atabilir.” Aylin Kuryel, “Sunuş”tan

Son yıllarda Türkçenin en yaygın kullanılan sözcüklerinden biri, “sıkıntı”. En yaygın kullanım şekli de: “Sıkıntı yok”! Kalıbın bu kadar çok tüketilmesi, sıkıntının, sıkıntıların varlığına işaret ediyor olsa gerek. Zamanımızın kronik kriz hali, sıkıntıyı “toplumsal ortak duyu” haline getirmiyor mu? Elinizdeki derleme mekâna/zamana, siyasete, edebiyata ve sinemaya odaklanan dört bölümde, sıkıntının toplumsallığını ve potansiyelini inceliyor. Yani sıkıntının toplumsal nedenlerini, görünümlerini ve sıkıntı deneyiminin doğurabildiklerini… Zira sıkıntı, kimi kuramcılar veya ’68 hareketi “sıkıntı karşı devrimcidir” dese de, isyana da sevk edebilen bir insanlık durumu. Taşra sıkıntısından, “sıkıntı” diye hashtag açmaya uzanan gerçeklikleri var sıkıntının. Orhan Koçak’ın kitaptaki yazısında dikkat çektiği gibi, “hazza karışmış iç sıkıntısı”ndan, “bildiğimiz düpedüz can sıkıntısı”na, “herkesten ve her şeyden sıkılma”ya, “sıkıntıdan patlama”ya uzanan bir duygulanımsal yelpazesi var. Nelerin “sıkıcı” bulunduğu da, çok şey anlatır bize. Sıkıntı, ondan sıkılmazsanız, çok şey anlatır.

Aylin Kuryel’in derlemesi, Senem Aytaç, Barış Bıçakçı, Sevinç Çalhanoğlu, Ayşe Çavdar, Begüm Özden Fırat, Emre Tansu Keten, Orhan Koçak, Beno Kuryel, Efe Murad, Pınar Öğünç, Osman Özarslan, Necati Sönmez, Asuman Susam, Uğur Tanyeli, Mehmet Fatih Uslu, Sezen Ünlüönen, Nalan Yırtmaç ve Fırat Yücel’in katkılarıyla.

Kitapta yer alan bölümler
Sıkıntı Var: Sıkıntı Üzerine Denemeler Aylin Kuryel
Mekânda Sıkılmak, Mekândan Sıkılmak: Türkiye’de Toplumsallığı Kuran Beş Deneyim Rejimi (1823’ten Bugüne) Uğur Tanyeli
Taşra Sıkıntısı: Dar Zamanlar, Geniş Mekânlar, Toplumsal Cinsiyet Osman Özarslan
Sıkıcı, İlginç, Damak Tadıma Uygun Değil: Türkiye’nin Estetik Kategorileri Sezen Ünlüönen
Matematik Kaygısından Sıkıntı Kültürüne Beno Kuryel
Hasır Şemsiye Pınar Öğünç
Sıkıntı Yok: Kulturkampf, Kriz ve Eleştiri Begüm Özden Fırat
Sıkışmak, Sıkılmak, Sığınmak, Sığışmak, Savaşmak: ... Ama Bir Türlü Esneyememek Ayşe Çavdar
Dijital Çağda Serbest Zaman ve Sıkıntı Emre Tansu Keten
Çocukluk Sıkıntısı ve Çarpışan Arabalar Sevinç Çalhanoğlu
Maddenin Sıkıntısı Efe Murad
Edip Cansever ve İç Sıkıntısı Orhan Koçak
Yesayan’ın Sıkılan Kadınları Mehmet Fatih Uslu
Sıkıntının İpi: Safiye Erol Romanlarında Sıkıntının Dönüştürücü Rolü Asuman Susam
Can Sıkıntısı Olarak Hayat Barış Bıçakçı
Ölü Zamanlar ve Yeni Türkiye Sineması’nda Yavaşlık Fırat Yücel
İsyan Edememiş Gençliğin Laneti Necati Sönmez
Sıkıntı ve Gündüz Düşleri Senem Aytaç
İsimsiz Nalan Yırtmaç

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde lisansını tamamladı. Yüksek lisans ve doktorasını Amsterdam Üniversitesi Kültürel Analiz (ASCA) programında, milliyetçilik(ler) ve imaj politikaları üzerine yaptı. Cultural Activism: Practices, Dilemmas and Possibilities (Rodopi Press, 2011) ve Küresel Ayaklanmalar Çağında Direniş ve Estetik (İletişim Yayınları, 2015) kitaplarının derleyenlerindendir. Amsterdam Üniversitesi’nde akademisyen olarak çalışıyor. Aynı zamanda belgesel ve kısa filmler yapıyor.

Kitabın Adı “Sıkıntı Var"
Alt Başlık Sıkıntı Üzerine Denemeler
ISBN 9789750529214
Yayın No İletişim - 2900
Dizi Bugünün Kitapları - 249
Alan Popüler Kültür
Sayfa 398 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 40,00 TL
Baskı 1. baskı - Haziran 2020
Derleyen Aylin Kuryel
Editör Tanıl Bora
Kapak Suat Aysu
Kapak Resmi Raşel Meseri
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit