Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi

Joyce’un İrlanda’da geçen çocukluk ve gençlik yıllarından esinlenerek kaleme aldığı bu anlatı, sanatçının bağımsızlığını ilan etmesi için ailevi, kültürel ve milli değerlerini sorgulamasını ele alıyor.

Murat Belge çevirisi,
Harry Levin'in önsözü,
Murat Belge'nin sonsözü,
Yazar ve dönem kronolojisi,
Kitaba dair görsellerle.

James Joyce’un yarı otobiyografik bu romanı, genç Stephen Dedalus’un bir sanatçı olabilme arzusuyla, hayal gücünü boğan ve yaratıcılığını sindiren kiliseye, okula ve topluma başkaldırışını anlatıyor.

Joyce’un İrlanda’da geçen çocukluk ve gençlik yıllarından esinlenerek kaleme aldığı bu anlatı, sanatçının bağımsızlığını ilan etmesi için ailevi, kültürel ve milli değerlerini sorgulamasını ele alıyor. 19. yüzyıl sonunda Dublin’de dünyaya gelen Stephen Dedalus’un bilinci, İrlanda’nın tarihî ve siyasi hareketleriyle, Katolik Kilisesi’nin kültürü ve değerleriyle yoğrulmuştur. Roman boyunca entelektüel, cinsel ve manevi gelişimini adım adım izlediğimiz Stephen, aldığı dinî eğitim ve ilkgençlik yılları boyunca kendisini öğretmenlerinden, ailesinden ve çevresinden ayrı tutanın ne olduğunu fark edeceği bir uyanış anına doğru ilerlemektedir.

Sanatçı’nın Bir Genç Adam Olarak Portresi, Dublinliler’in sosyal gerçekçiliğini Ulysses’in sembolizmine bağlayan bir halka niteliği taşıyor.

“Joyce tek eliyle 19. yüzyılı yerle bir etti.”
T.S. ELIOT

1882’de Dublin’de doğdu. Değişik anlatım özelliklerinden esinlenerek oluşturduğu bilinç akışı tekniğiyle 20. yüzyıl edebiyatını büyük ölçüde etkiledi. Hemen hemen bütün yapıtlarında esin kaynağı olarak doğduğu ve büyüdüğü Dublin’i kullandı. 1941’de Zürih’te ölen Joyce’un başlıca yapıtları şunlardır: Dubliners (1914; Dublinliler, İletişim Yayınları, 1987), A Portrait of the Artist as a Young Man (1916; Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi, İletişim Yayınları, 1989), Ulysses (1922; Ulysses, Yapı Kredi Yayınları, 1996), Finnegans Wake (1939), Exiles (1918).
Kitabın Adı Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi
Orijinal Adı A Portrait of the Artist as a Young Man
ISBN 9789750517112
Kapak Umberto Boccioni, “Bir Adamın Başının Dinamizmi”, 1913
Yayın No İletişim - 73
Dizi İletişim Klasikleri - 49
Alan Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa 339 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 286 gr
Perakende Satış Fiyatı 165,00 TL
Baskı 5. baskı - Mayıs 2024 (1. baskı - Şubat 2015)
Yazar James Joyce
Çeviren Murat Belge
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Yayına Hazırlayan Emrah Serdan, Güneş Akkor
Önsöz Harry Levin
Önsözü Çeviren Emrah Serdan
Sonsöz Murat Belge
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ümran Özbalcı
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset