Adsız Sansız Bir Jude

Acıklı bir ilişkiyi konu etmesinin yanı sıra sıkışmış bir varoluşun, hatta var olamayışın öyküsü olarak Adsız Sansız Bir Jude, Thomas Hardy’nin belki de en sert, en etkileyici ve en ümitsiz eseridir.

Taciser Ulaş Belge çevirisi,
Virginia Woolf’ün önsözü,
D. H. Lawrence’ın sonsözü,
Yazar ve dönem kronolojisi,
Kitaba dair görsellerle.

Acıklı bir ilişkiyi konu etmesinin yanı sıra sıkışmış bir varoluşun, hatta var olamayışın öyküsü olarak Adsız Sansız Bir Jude, Thomas Hardy’nin belki de en sert, en etkileyici ve en ümitsiz eseridir.

Akademiye girme hayalini, yoksulluk ve üniversite yetkililerinin kayıtsızlığı yüzünden gerçekleştiremeyen taş ustası Jude Fawley, mutluluğu kuzini Sue Bridehead’de aramaya başlar. Başarısız evlilikler yaşamış bu iki karakterin sınıflara, topluma ve çağa meydan okuyan kenetlenişi, acı bir olay sonrasında çözülecektir. Taşralı olmayı ardında bırakamayan bir adamın hikâyesi olarak belki de en acıklı ve kişisel Hardy romanı denebilecek Adsız Sansız Bir Jude, modern dünyanın kırsal İngiltere’nin eteklerinde gezindiği dönemin bir anlatısı olarak aynı zamanda sosyal tarih eseridir de. Romanın cinsel ilişkileri ve evlilik kurumunu ele alış biçimi Victoria dönemi İngilteresi’ni sarsmış, yazarın romancılık kariyerinin de sonunu getirmiştir.

“Hardy bence her şeyden önce bir şairdi, romanlarını da ulaştığı o seviyeden yazardı. Yazdığı trajedi ve trajikomedilerde, adeta bir çekicin vurma sesi duyulur”.
E.M. FORSTER

2 Haziran 1840’ta İngiltere’nin Dorset kontluğunda, Dorchester yakınlarındaki Higher Bockhampton kasabasında bir çiftlikte dünyaya geldi. Doğduğu yerde eğitimini tamamladı ve baba mesleği olan inşaatçılığı öğrenerek on altı yaşında Dorchesterlı bir mimara çırak oldu. 1862’de mimar Arthur Blomfield’in yanında çalışmak üzere Londra’ya gitti. Şiirler ve denemeler yazmaya bu dönemde başladı. 1867’de mimar John Hicks’in yardımcısı olmak üzere memleketine döndü, burada yayımlanmamış ilk romanı The Poor Man and the Lady’yi (Fakir Adam ile Hanımefendi, 1868) yazdı. Mimarlık yaptığı dönemde, Cornwall bölgesine seyahati sırasında St Juliot’ta 1874’te evleneceği Emma Gifford’la tanıştı. 1871’de ilk romanı Desperate Remedies (Umutsuz İlaçlar) yayımlandı. Ardından A Pair of Blue Eyes (Bir Çift Mavi Göz, 1874) , Çılgın Kalabalıktan Uzakta (1874) ve The Hand of Ethelberta (Ethelberta’nın Eli, 1876) yayımlandı. 1870’lerin sonlarından itibaren Hardy karısıyla birlikte Londra edebiyat çevrelerine katıldı; Yuvaya Dönüş (1878), The Trumpet-Major (Bando Şefi, 1880), A Laodicean (İlgisiz, 1881) ve Two on a Tower’ı (Kulede İki Kişi, 1882) bu sırada yazdı. 1885 yılında Dorchester yakınlarındaki “Max Gate” adını verdiği evi tamamlanınca, tekrar memleketine yerleşti ve en ünlü romanlarını bu dönemde kaleme aldı: Life’s Little Ironies (Hayatın Küçük İronileri, 1884) , The Mayor of Casterbridge (Casterbridge’in Belediye Başkanı, 1886); Ağaç İşçileri (1887), Wessex Tales (Wessex Hikâyeleri, 1888), Tess of the D’Urbervilles (1891), A Group of Noble Dames (Bir Grup Asil Kadın, 1891) ve The Well-Beloved (Sevgili,1897). 1895 yılında yazdığı romanı Adsız Sansız Bir Jude’un aldığı olumsuz tepkinin ardından romancılığı bıraktı ve hayatı boyunca sürdürdüğü şairliğe döndü. Hardy hayatının geri kalan otuz yılında dokuz yüzün üzerinde şiir yazdı; fikirlerini en iyi şiirde ifade edebildiğine inanıyordu. Gerek şiirlerinde, gerek bu dönem yazdığı The Dynasts (Hükümdarlar) adlı oyununda etkileyici ve özgün bir ses yakaladı. 1910’da V. George’dan Liyakat Nişanı aldı. 1912’de karısı Emma aniden öldü; bu olay Hardy’nin en güzel aşk şiirlerini yazmasına neden olmuştur. Hardy, Emma’nın ölümünden iki yıl sonra Florence Dugdale ile evlendi. Ülkesinin en saygın edebiyatçıları arasında görülen Hardy, 11 Ocak 1928’de Max Gate’de öldü. Külleri Westminster Abbey’deki Şairler Köşesi’nde gömülüdür.
Kitabın Adı Adsız Sansız Bir Jude
ISBN 9789750530142
Kapak J.M.W. Turner, “Merton College, Oxford”, 1838
Yayın No İletişim - 146
Dizi İletişim Klasikleri - 4
Alan Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa 462 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 195,00 TL
Baskı 3. Basım 2. baskı - Aralık 2021 (3. Basım 1. baskı - Aralık 2020)
Yazar Thomas Hardy
Çeviren Taciser Belge
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Yayına Hazırlayan Emrah Serdan, Bahar Siber, Güneş Akkor
Önsöz Virginia Woolf
Önsözü Çeviren Emrah Serdan
Sonsöz David Herbert Lawrence
Sonsözü Çeviren Emrah Serdan
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Çiğdem Hüner
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit