Okuyucu, İkinci Dünya Savaşı ertesinde, on beşindeki lise öğrencisi Michael Berg ile otuz altı yaşındaki Hanna Schmitz arasındaki tutkulu aşk üzerine kurulu bir hikâye anlatıyor.

Kırkı aşkın dile çevrilen ve sinemaya uyarlanan Okuyucu, 20. yüzyıl Alman edebiyatının en parlak romanlarından biri.

Okuyucu, İkinci Dünya Savaşı ertesinde, on beşindeki lise öğrencisi Michael Berg ile otuz altı yaşındaki Hanna Schmitz arasındaki tutkulu aşk üzerine kurulu bir hikâye anlatıyor. Hanna’nın aniden ortadan kaybolmasıyla kesintiye uğrayan bu birliktelik, ikilinin yıllar sonra bir mahkeme salonunda karşılaşmasıyla devam ediyor: Hanna savaş sırasında bir kilisede tutulan bir grup Yahudi’nin ölümüne sebep olmaktan yargılanmakta; hukuk eğitimi alan Michael ise, sevdiği kadının böylesi korkunç bir suça karışıp karışmadığını anlamak üzere mahkemeyi izlemektedir... Bernhard Schlink Okuyucu’da, sade ve dolaysız bir anlatımla suç, ahlâk, vicdan, utanç ve sır sarmalı etrafında örülen baş döndürücü ve gerilim dolu bir hikâye anlatıyor. İkinci Dünya Savaşı sonrası kuşağın Nazi dönemiyle hesaplaşması ve anne babalarıyla uzlaşma arayışı üzerine güçlü bir yorum.

“Okuyucu bizi... düşünmemeyi tercih ettiğimiz konular üzerine düşündürüyor.”
The New York Review of Books

1944 yılında Bielefeld’de doğdu. İlk kitabı Kördüğüm’le Alman Polisiye Yazarları Birliği’nin ödülünü, Selb’in Hilesi başlıklı romanıyla da 1993 Alman Polisiye Roman Ödülü’nü kazandı. Hukukçu olan Schlink, Bonn ve Berlin’de yaşamaktadır.
Kitabın Adı Okuyucu
Orijinal Adı Der Vorleser
ISBN 9789754703887
Kapak Ignat Bednarik, “Okuyan Genç Adam”
Yayın No İletişim - 423
Dizi Dünya Edebiyatı - 87
Alan Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa 188 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 169 gr
Perakende Satış Fiyatı 49,50 TL
Baskı 15. baskı - Kasım 2021 (1. baskı - Temmuz 1997)
Yazar Bernhard Schlink
Çeviren Cemal Ener
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ümran Özbalcı
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset