Okuyucu

Okuyucu, İkinci Dünya Savaşı ertesinde, on beşindeki lise öğrencisi Michael Berg ile otuz altı yaşındaki Hanna Schmitz arasındaki tutkulu aşk üzerine kurulu bir hikâye anlatıyor.

Kırkı aşkın dile çevrilen ve sinemaya uyarlanan Okuyucu, 20. yüzyıl Alman edebiyatının en parlak romanlarından biri.

Okuyucu, İkinci Dünya Savaşı ertesinde, on beşindeki lise öğrencisi Michael Berg ile otuz altı yaşındaki Hanna Schmitz arasındaki tutkulu aşk üzerine kurulu bir hikâye anlatıyor. Hanna’nın aniden ortadan kaybolmasıyla kesintiye uğrayan bu birliktelik, ikilinin yıllar sonra bir mahkeme salonunda karşılaşmasıyla devam ediyor: Hanna savaş sırasında bir kilisede tutulan bir grup Yahudi’nin ölümüne sebep olmaktan yargılanmakta; hukuk eğitimi alan Michael ise, sevdiği kadının böylesi korkunç bir suça karışıp karışmadığını anlamak üzere mahkemeyi izlemektedir... Bernhard Schlink Okuyucu’da, sade ve dolaysız bir anlatımla suç, ahlâk, vicdan, utanç ve sır sarmalı etrafında örülen baş döndürücü ve gerilim dolu bir hikâye anlatıyor. İkinci Dünya Savaşı sonrası kuşağın Nazi dönemiyle hesaplaşması ve anne babalarıyla uzlaşma arayışı üzerine güçlü bir yorum.

“Okuyucu bizi... düşünmemeyi tercih ettiğimiz konular üzerine düşündürüyor.”
The New York Review of Books

6 Temmuz 1944’te Alman bir baba ve İsviçreli bir annenin çocuğu olarak Bielefeld yakınlarındaki Bethel kasabasında dünyaya geldi. İki yaşından itibaren Heidelberg’de büyüyen Schlink, Berlin Özgür Üniversitesi’nde hukuk eğitimi aldı. 1988’de Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin anayasa yargıçlığına getirildi ve 1992’de Humboldt Üniversitesi’nde Kamu Hukuku ve Hukuk Felsefesi profesörü oldu. Yazarlık hayatına dedektiflik romanları yazarak başlayan Schlink, 1989’da Gordiyon Fiyongu kitabıyla Almanca Polisiye Yazarlar Ödülü’nü, 1992’de ise ilkini Walter Popp’la yazdığı, sırasıyla Selb’in Yargısı, Selb’in Hilesi ve Selb’in Ölümü isimli kitaplardan oluşan Özel Dedektif Selb’in Serüvenleri serisinin ikinci kitabıyla Bochum Polisiye Arşivi’nin Alman Polisiye Roman Ödülü’nü aldı. Otuz dokuz dile çevrilen Okuyucu isimli kitabıyla ise 1997’de Grinzane Cavour Ödülü, Laure Batallion Ödülü, Hans Fallada Ödülü, Abendzeitung Yılın Yıldızı Ödülü’nü, 2000 yılında Alman Protestan Kütüphaneleri Birliği Protestan Kitap Ödülü’nü aldı. Yaz Yalanları, Aşk Kaçışları, Hafta Sonu, Eve Dönüş, Der Andere (Öteki) isimli eserleri de bulunan Bernhard Schlink, yaşamını Bonn ve Berlin’de sürdürmektedir.

Kitabın Adı Okuyucu
Orijinal Adı Der Vorleser
ISBN 9789754703887
Kapak Görseli Ignat Bednarik, “Okuyan Genç Adam”
Yayın No İletişim - 423
Dizi Dünya Edebiyatı - 87
Alan Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa 188 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 169 gr
Perakende Satış Fiyatı 168,00 TL
Baskı 16. baskı - Aralık 2022 (1. baskı - Temmuz 1997)
Yazar Bernhard Schlink
Çeviren Cemal Ener
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ümran Özbalcı
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset