Gordiyon Fiyongu

Yaşayan en önemli polisiye yazarlarından Bernhard Schlink, Gordiyon Fiyongu’nda entrika, gerilim ve tutku dolu bir hikâye anlatıyor.

Yaşayan en önemli polisiye yazarlarından Bernhard Schlink, Gordiyon Fiyongu’nda entrika, gerilim ve tutku dolu bir hikâye anlatıyor.

Genç avukat Georg Polger, Almanya’daki monoton hayatından sıkılıp Güney Fransa’da serbest çevirmen olarak çalışmaya karar verir. Fransa’da tanıştığı Mösyö Bulnakof’tan aldığı yeni iş ve aşk sarhoşluğuyla bağlandığı yeni sevgilisi Françoise, onu çözmeye çalıştığı sırlarla dolu bir maceraya sürükler. Fransa’dan Amerika’ya uzanan çözümsüz bir ilişkiler yumağının ortasında kalan Polger, ülkeler arasında mekik dokurken entrika, heyecan ve gerilim dolu bir hayat ritmine yakalanır. Bernhard Schlink’e Alman Polisiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü kazandıran Gordiyon Fiyongu okuru soluksuz bırakacak bir roman.

“Bernhard Schlink, çağımız bireyinin karmaşasını, utanç ve suçluluk duygusunu olağanüstü etkileyici biçimde anlatan yazarlardan biridir.”
FRANK FINLEY

“Çağdaş Alman edebiyatının ciddi, zor ve sıkıcı olduğuna dair kanıyı Bernhard Schlink kırmıştır.”
BARBARA HONRATH

6 Temmuz 1944’te Alman bir baba ve İsviçreli bir annenin çocuğu olarak Bielefeld yakınlarındaki Bethel kasabasında dünyaya geldi. İki yaşından itibaren Heidelberg’de büyüyen Schlink, Berlin Özgür Üniversitesi’nde hukuk eğitimi aldı. 1988’de Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin anayasa yargıçlığına getirildi ve 1992’de Humboldt Üniversitesi’nde Kamu Hukuku ve Hukuk Felsefesi profesörü oldu. Yazarlık hayatına dedektiflik romanları yazarak başlayan Schlink, 1989’da Gordiyon Fiyongu kitabıyla Almanca Polisiye Yazarlar Ödülü’nü, 1992’de ise ilkini Walter Popp’la yazdığı, sırasıyla Selb’in Yargısı, Selb’in Hilesi ve Selb’in Ölümü isimli kitaplardan oluşan Özel Dedektif Selb’in Serüvenleri serisinin ikinci kitabıyla Bochum Polisiye Arşivi’nin Alman Polisiye Roman Ödülü’nü aldı. Otuz dokuz dile çevrilen Okuyucu isimli kitabıyla ise 1997’de Grinzane Cavour Ödülü, Laure Batallion Ödülü, Hans Fallada Ödülü, Abendzeitung Yılın Yıldızı Ödülü’nü, 2000 yılında Alman Protestan Kütüphaneleri Birliği Protestan Kitap Ödülü’nü aldı. Yaz Yalanları, Aşk Kaçışları, Hafta Sonu, Eve Dönüş, Der Andere (Öteki) isimli eserleri de bulunan Bernhard Schlink, yaşamını Bonn ve Berlin’de sürdürmektedir.

Kitabın Adı Gordiyon Fiyongu
Orijinal Adı Die gordishe Schleife
ISBN 9789750533976
Kapak Görseli Max Liebarmann, “Odada Beşikte Bir Çocuk”, 1890
Yayın No İletişim - 505
Dizi Dünya Edebiyatı - 108
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 234 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 192,00 TL
Baskı 2. basım 1. baskı - Ekim 2022
Yazar Bernhard Schlink
Çeviren Atilla Dirim
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Yayına Hazırlayan Tanıl Bora, Güneş Akkor
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit