Orman Sakinleri

Orman Sakinleri, İngiliz edebiyatının büyük yazarı Thomas Hardy’nin kozmik düzenin doğadaki yansımalarını ve insan ilişkilerine etkilerini konu eden unutulmaz romanı.

Taciser Belge çevirisi,
Yazarın ve Barış Özkul’un önsözleri,
G. D. Klingopulos’un sonsözü,
Yazar ve dönem kronolojisi,
Kitaba dair görsellerle.

Orman Sakinleri, İngiliz edebiyatının büyük yazarı Thomas Hardy’nin kozmik düzenin doğadaki yansımalarını ve insan ilişkilerine etkilerini konu eden unutulmaz romanı.

Bir orman köyünde yaşayan Grace Melbury, ona ilgi duyan fakir ve eğitimsiz Giles Winterborne yerine babasının baskısıyla doktor Edred Fitzpiers ile evlenmeyi seçer. Ne var ki, kırsal yaşamın âdetlerine ayak uydurmakta zorlanan Fitzpiers, bir süre sonra karısına ihanet edip Felice Charmond ile flört etmeye başlar. Köydeki sosyal hayatın dengesini bozan bu kaçamak doğanın bazı karakterleri ödüllendirdiği, bazılarını ise cezalandırdığı bir olaylar zincirini tetikler.

Orman Sakinleri evlilik, ihanet, hastalık ve ölüm temalarını doğaya özgü unutulmaz sesler, görüntüler ve renklerle bezeyen, benzersiz bir kır romanı.

“Orman Sakinleri, Hardy’nin en güzel ve en asil romanıdır.”
WILLIAM LYON PHELPS

“Thomas Hardy’nin ölümüyle İngiliz romanı lidersiz kalmıştır.”
VIRGINIA WOOLF

2 Haziran 1840’ta İngiltere’nin Dorset kontluğunda, Dorchester yakınlarındaki Higher Bockhampton kasabasında bir çiftlikte dünyaya geldi. Doğduğu yerde eğitimini tamamladı ve baba mesleği olan inşaatçılığı öğrenerek on altı yaşında Dorchesterlı bir mimara çırak oldu. 1862’de mimar Arthur Blomfield’in yanında çalışmak üzere Londra’ya gitti. Şiirler ve denemeler yazmaya bu dönemde başladı. 1867’de mimar John Hicks’in yardımcısı olmak üzere memleketine döndü, burada yayımlanmamış ilk romanı The Poor Man and the Lady’yi (Fakir Adam ile Hanımefendi, 1868) yazdı. Mimarlık yaptığı dönemde, Cornwall bölgesine seyahati sırasında St Juliot’ta 1874’te evleneceği Emma Gifford’la tanıştı. 1871’de ilk romanı Desperate Remedies (Umutsuz İlaçlar) yayımlandı. Ardından A Pair of Blue Eyes (Bir Çift Mavi Göz, 1874) , Çılgın Kalabalıktan Uzakta (1874) ve The Hand of Ethelberta (Ethelberta’nın Eli, 1876) yayımlandı. 1870’lerin sonlarından itibaren Hardy karısıyla birlikte Londra edebiyat çevrelerine katıldı; Yuvaya Dönüş (1878), The Trumpet-Major (Bando Şefi, 1880), A Laodicean (İlgisiz, 1881) ve Two on a Tower’ı (Kulede İki Kişi, 1882) bu sırada yazdı. 1885 yılında Dorchester yakınlarındaki “Max Gate” adını verdiği evi tamamlanınca, tekrar memleketine yerleşti ve en ünlü romanlarını bu dönemde kaleme aldı: Life’s Little Ironies (Hayatın Küçük İronileri, 1884) , The Mayor of Casterbridge (Casterbridge’in Belediye Başkanı, 1886); Ağaç İşçileri (1887), Wessex Tales (Wessex Hikâyeleri, 1888), Tess of the D’Urbervilles (1891), A Group of Noble Dames (Bir Grup Asil Kadın, 1891) ve The Well-Beloved (Sevgili,1897). 1895 yılında yazdığı romanı Adsız Sansız Bir Jude’un aldığı olumsuz tepkinin ardından romancılığı bıraktı ve hayatı boyunca sürdürdüğü şairliğe döndü. Hardy hayatının geri kalan otuz yılında dokuz yüzün üzerinde şiir yazdı; fikirlerini en iyi şiirde ifade edebildiğine inanıyordu. Gerek şiirlerinde, gerek bu dönem yazdığı The Dynasts (Hükümdarlar) adlı oyununda etkileyici ve özgün bir ses yakaladı. 1910’da V. George’dan Liyakat Nişanı aldı. 1912’de karısı Emma aniden öldü; bu olay Hardy’nin en güzel aşk şiirlerini yazmasına neden olmuştur. Hardy, Emma’nın ölümünden iki yıl sonra Florence Dugdale ile evlendi. Ülkesinin en saygın edebiyatçıları arasında görülen Hardy, 11 Ocak 1928’de Max Gate’de öldü. Külleri Westminster Abbey’deki Şairler Köşesi’nde gömülüdür.
Kitabın Adı Orman Sakinleri
Orijinal Adı The Woodlanders
ISBN 9789750531439
Kapak Görseli John Constable, “Mısır Tarlası”, 1826
Yayın No İletişim - 3037
Dizi İletişim Klasikleri - 147
Alan Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa 442 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 205,00 TL
Baskı 2. baskı - Nisan 2022 (1. baskı - Temmuz 2021)
Yazar Thomas Hardy
Çeviren Taciser Belge
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Yayına Hazırlayan Barış Özkul, Güneş Akkor
Kapak Suat Aysu
Kapak Resmi John Constable
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Büşra Bakan
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit