Rusya ve Ruslar
Erken Dönemden 21. Yüzyıla

Rusya, kıta büyüklüğünde bir coğrafi alana yayılmıştır; tarih üzerinde kapladığı alan da bir o kadar geniştir. Geoffrey Hosking Rusya’nın ve Rusların kapsamlı bir tarihini anlattığı bu eserinde, coğrafya ve tarih arasındaki ilişkinin altını kalın hatlarla çizer. Toplumsal yaşamdan iktidar odaklarının oluşmasına, siyasetin biçimlenmesinden ortak bir kültürün biçimlenmesine kadar geniş bir ufku tarayarak Rusya’nın geçmişini ve bugününü ele alır.

Rusya, kıta büyüklüğünde bir coğrafi alana yayılmıştır; tarih üzerinde kapladığı alan da bir o kadar geniştir. Geoffrey Hosking Rusya’nın ve Rusların kapsamlı bir tarihini anlattığı bu eserinde, coğrafya ve tarih arasındaki ilişkinin altını kalın hatlarla çizer. Toplumsal yaşamdan iktidar odaklarının oluşmasına, siyasetin biçimlenmesinden ortak bir kültürün biçimlenmesine kadar geniş bir ufku tarayarak Rusya’nın geçmişini ve bugününü ele alır. Vadilerden bozkırlara, soğuk kuzey kıyılarından Asya’nın en uzak köşelerine uzanan Rusya içinde okuru uzun seyahatlere çıkarırken, bütün bu zengin coğrafi çeşitlilik içinde yaşayan halklara, kültürlere, bunların birbirleriyle ve Rusya ile ilişkilerine eğilir. Rus prensliklerinden çarlara, Ekim Devrimi’nden petrol zengini monarklara uzanan siyasal ve tarihsel değişimleri incelerken, dinsel hayattan yeme-içme alışkanlıklarına, gündelik hayattan kültürel direniş biçimlerine sanata, edebiyata ve müziğe de gereken ilgiyi gösterir. Rusya ve Ruslar, varlığıyla her zaman ilgi ve merak uyandırmış bir ülkenin tarihini, bu konudaki en yetkin araştırmacılardan Hosking’in kaleminden okuma fırsatı veriyor.

 

University of London'da Rusya tarihi profesörüdür. 1988'de BBC tarafından hazırlanan Reith Lectures bünyesinde dersler verdi. Rusçayı üniversitede kendi çabasıyla öğrenen Hosking'in en önemli eserleri: History of  the Soviet Union ve Russia: People abd Empire 1552-1917.

Kitabın Adı Rusya ve Ruslar
Alt Başlık Erken Dönemden 21. Yüzyıla
Orijinal Adı Russia and the Russians. From Earliest Times to 2001
ISBN 9789750509599
Kapak "İmparatorluk kortejinin törenle Moskova'ya girişi", anonim tablo
Yayın No İletişim - 1665
Dizi Tarih - 69
Alan Tarih
Sayfa 901 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 731 gr
Perakende Satış Fiyatı 540,00 TL
Baskı 3. baskı - Aralık 2019 (1. baskı - Ekim 2011)
Yazar Geoffrey Hosking
Çeviren Kezban Acar
Editör Kerem Ünüvar
Kapak Suat Aysu
Uygulama Nurgül Şimşek
Düzelti Ayten Koçal
Dizin Cem Tüzün
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset