Qurzeli Usiv'in 70 Yılı

Bingöl’ün Kiğı ilçesine bağlı Hop köyünün Qurze mezrasında başlayan, küçük yaşlardan itibaren Dersim’in (Tunceli) Kızılkilise’sinde (Nazımiye) devam eden uzun ve acılı bir hayatın hikâyesi…

“Sonunda uyumuşum. Ne kadar zaman geçti bilmiyorum, bir ses ile uyandığımda, bir de baktım ki etrafım insanlarla dolu. Epey kişi yan yana oturmuş, sessizce bekliyor. Birbirimize bakıyoruz ama, ne onlar bir şey söylüyorlar ne de ben. O şekilde sabaha kadar bekledim. Şafak söker sökmez de, bir film kopar gibi, o insanlar oradan kaybolup gittiler. Neyin nesiydi, kimdi gördüklerim, nerden gelmiş nereye gitmişlerdi bilmiyorum. Ama o zaman yaptığım bir tahmin vardı, onu aktarayım: Ben onları iyilik yapan cinler ya da melekler olarak düşündüm. Muhtemelen de Abdal Musa’nın askerleridir; kimse beni görmesin, karışmasın diye korumaya gelmişler. Bizim taraflarda, Abdal Musa bir cin taburunun komutanı olarak bilinirdi. Onun komutasındaki cinler saldırgan ve yağmacıydılar. Asıl işleri kötülük yapmaktı ama belli hallerde belli kişilere iyilik elini de uzatabilir, yardımcı olabilirlerdi. Anlaşılan o gece beni himayelerine almış, korumuşlardı.”

Bingöl’ün Kiğı ilçesine bağlı Hop köyünün Qurze mezrasında başlayan, küçük yaşlardan itibaren Dersim’in (Tunceli) Kızılkilise’sinde (Nazımiye) devam eden uzun ve acılı bir hayatın hikâyesi… Şeyh Sait isyanı ve Ermeni katliamının soluk hatıraları, Dersim “harekâtının” hatırdan çıkaramadığı korkunç tecrübesine bağlanıyor. 1938 sonrası işlemeye devam eden yaralarla, İkinci Dünya Savaşı yıllarıyla ve “kızılbaş” olarak askerlik yapmanın tecrübesiyle devam ediyor.

Qurzeli Usiv`in 70 Yılı, bu büyük olayların içinden, aynı zamanda aşiret ilişkilerini ve husumetlerini, pir-mürşit bağını ve o zamanki Dersim’in toplum ve aile yaşantısının birçok ayrıntısını, yalın ve canlı bir dille anlatıyor.

 

 

1947 yılında Bingöl’ün Kiğı ilçesine bağlı Qurze’de dünyaya geldi. 1966’da Diyarbakır Sağlık Koleji’ni bitirdi. Bir yandan sağlık memuru olarak çalışırken, Özel Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1975’ten 1980’e kadar Sayıştay’da çalıştı. 1975’de yayın hayatına giren aylık Özgürlük Yolu dergisi ile 1987’de çıkmaya başlayan 15 günlük Kürtçe-Türkçe Roja Welat gazetesinde yazdı. Kürtçe (Kırmancca ya da Zazaca) yazma denemeleri de bu yıllara rastlar. 1980 askerî darbesinden kısa bir süre önce, politik faaliyetlerindan dolayı polis tarafından aranmaya başlayınca yurtdışına çıktı. 1980 sonlarından 1984’ün başlarına kadar Almanya’da yayımlanan aylık Dengê KOMKAR gazetesi redaksiyon sorumlusu olarak politik gazetecilik çalışmalarını sürdürdü. 1984’te yerleşerek iltica talebinde bulunduğu İsveç’in vatandaşı oldu. 1997’den bu yana yaşamını Almanya’da sürdürmektedir. Döneme göre değişik takma adlar kullanarak yazan yazarın şu ana kadar yayımlanmış 20’den fazla kitabı, broşürleri ve çeşitli dergi ve gazetelerde çıkmış çok sayıda makalesi vardır. 1996’dan beri Kırmancca (Zazaca) standartlaştırma çalışması yapan “Vate Çalışma Grubu” içerisinde yer alıyor. Kırmancca çıkan Vate dergisi redaksiyonu sorumlusudur. Qurze'li Usiv'in 70 Yılı (2014) İletişim Yayınları tarafından yayımlanmıştır. Çem, 11 Aralık 2022'de hayatını kaybetti.

Kitabın Adı Qurzeli Usiv'in 70 Yılı
ISBN 9789750514401
Yayın No İletişim - 1974
Dizi Anı - 61
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı, Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa 309 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 255 gr
Perakende Satış Fiyatı 9,00 TL
Baskı 1. baskı - Mart 2014
Yazar Munzur Çem
Editör Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset