Tek Bir Çin Pek Çok Yol

Tek Bir Çin Pek Çok Yol, ekonomisiyle görünür hale gelen ancak düşünsel anlamda yeterince tanınmayan, Batı’ya bugüne kadar kısıtlı bir şekilde sunulmuş Çin’in entelektüel dünyasını geniş bir biçimde tanıtabilmek amacıyla hazırlandı.

Geçtiğimiz çeyrek asırda Çin Halk Cumhuriyeti, dünyanın sayılı ekonomik güçlerinden biri oldu. Dünya ekonomisine, o mahut piyasalara, pazarlara büyük bir damga vurdu. Özellikle demir perdenin yıkıldığı ve Çin’in dünya pazarlarına damga vurmaya başlamasından hemen öncesine denk gelen dönemde, içinde işçilerin, öğrencilerin, aydınların yer aldığı eylemler, meşhur Tiannanmen Meydanı olayları dünya tarihine geçti. Ancak bir güç odağı haline gelen Çin’deki siyasi gelişmeler sadece iktisadi göstergeler düzeyinde ele alındı. Tek Bir Çin Pek Çok Yol, ekonomisiyle görünür hale gelen ancak düşünsel anlamda yeterince tanınmayan, Batı’ya bugüne kadar kısıtlı bir şekilde sunulmuş Çin’in entelektüel dünyasını geniş bir biçimde tanıtabilmek amacıyla hazırlandı. Chaohua Wang’ın editörlüğünü yaptığı eser, sosyalist Çin’in tek tip kabul edilen düşünce dünyasındaki farklılıkları, Çinli düşünürlerin bakış açılarındaki çeşitliliği, siyasi temsil kaygısını da dahil ederek eleştirel bir perspektifle ortaya koymaya çalışan makale ve söyleşilerden oluşuyor. 1989’da işçiler, öğrenciler ve aydınlarca ortaya atılan özgürlük taleplerinin neler içerdiğini, buna karşı gösterilen reaksiyonun toplumsal, siyasal, ideolojik ve iktisadi kökenlerini ele alıyor. O günlerden 2000’li yıllara geçilirken nelerin değiştiğini, nelerin değişmiş gibi göründüğünü, nelerin değişmesi gerektiğini araştırıyor. Çin entelektüellerinin eğitim, halkın ekonomik durumu, kırsal ve kent arasındaki eşitsizlik, adalet, toplumsal yapı ve temel hak ve hürriyetler gibi hayati konulardaki fikirlerini ortaya koyuyor. Önemli toplumsal olayların ışığında Çin düşünce dünyasının bir panoramasını sunuyor.

Kitapta yer alan bölümler
Yeni Eleştiri Wang Hui
Bir Çin Liberalizmi İçin Zhu Xueqin
Öğretim, Fikirler, Siyaset Chen Pingyuan
Geniş Ailenin Servet Bölüşümü: Adalet ve Özgürlük Üzerine Qin Hui
Bir ‘Toplumsal Yapı’ Listesi He Qinglian
Statüden Sözleşmeye Wang Yi
Kırsaldaki Kriz Li Changping
Eşitlik ve Etkinlik Hu Angang
Eğitimi Endüstrileştirmek? Xiao Xuehui
Cinsiyet Hikâyeleri Wang Anyi
Vatandaş ve Anayasa Gan Yang
Kültürel Çalışmalar İçin Bir Manifesto Wang Xiaoming
Unutmayı Reddetmek Qian Liqun
Çin’in Geleceği Üzerine Bir Diyalog Chaohua Wang, Li Minqi, Wang Dan
Serbest yazar ve araştırmacıdır. Modern Çin edebiyatı üzerine doktorasını UCLA’da tamamlamıştır. 1989’da Çin’deki muhalefet hareketi içinde yer almıştır. Academia Sinica (Taipei) Modern Tarih Enstitüsü’nde doktora sonrası araştırmacıdır.
Kitabın Adı Tek Bir Çin Pek Çok Yol
Orijinal Adı One China, Many Paths
ISBN 9789750520211
Yayın No İletişim - 2360
Dizi Politika - 150
Alan Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa 480 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 388 gr
Perakende Satış Fiyatı 12,00 TL
Baskı 1. baskı - Ağustos 2016
Derleyen Chaohua Wang
Çeviren Evren Çelik Wiltse
Editör Merve Öztürk
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit