Karşıt Hafızalar
Soykırımın Önemi ve Etkisi Üzerine

Yahudi Soykırımı, yani Holokost, gerçekleştikten ancak onyıllar sonra Batı kamuoyunun kolektif hafızasının yüzeyine çıktı ve yoğun bir hesaplaşmanın konusu oldu. Dan Diner’in bu kitaptaki sorgulamasına yön veren temel sorunun buradan türediği söylenebilir: Nedendi bu gecikme?

Yahudi Soykırımı, yani Holokost, gerçekleştikten ancak onyıllar sonra Batı kamuoyunun kolektif hafızasının yüzeyine çıktı ve yoğun bir hesaplaşmanın konusu oldu. Dan Diner’in bu kitaptaki sorgulamasına yön veren temel sorunun buradan türediği söylenebilir: Nedendi bu gecikme? Peşinden, bir soru daha: Öncesindeki tarih anlatıları Holokost’u dünya savaşının bir tür ‘yan etkisine’ indirgemişken, bu insanlık suçunun eşsiz vahametinin bilincine varıldıktan sonra da bu kez tarihsel ve siyasal bağlam tamamen gözden yitiyor mu? Tarih bilinci açısından bu da tehlikeli değil midir?
Zamanımızın önemli tarihçilerinden Dan Diner, Holokost’un yanı sıra, İkinci Dünya Savaşı ve sonrasının başka hafıza politikalarına da aynı sorunun ışığında eğiliyor. Batı ve Doğu Avrupa’nın Soğuk Savaş çağındaki farklı ‘zamanlarıyla’ ilgili, Batı–dışı dünya ve sömürgecilik karşıtı hareketlerin tarihsel deneyimleriyle ilgili hafıza kırılmalarına bakıyor. Diner’in temel meselesi, 20. yüzyılın büyük insanlık felaketlerini kimlerin ne zaman görüp tanıdığını incelemek, bu büyük mağduriyetlerin tanınmamasının, göz ardı edilmesinin arkasındaki tarihsel bağlamı ve politik zihniyet yapılarını araştırmak. Geçmişle hesaplaşma politikalarının hararetli tartışmalara konu olduğu bir dünyada ufuk açıcı, yol gösterici bir eser.

1946’da Münih’te doğdu. Doğu Avrupalı Yahudi bir ailenin çocuğu olarak, İsrail ve Almanya’da yaşadı. Hukuk, Şarkiyat ve sosyal bilimler eğitimi gördü. Tarihçiliğe yöneldikten sonra, Arap tarihi, Avrupa dışı tarihler, Yahudi tarihi ve Almanya tarihi üzerine araştırmalar yaptı. Çalışmalarını Leipzig ve Kudüs üniversitelerinde sürdürmektedir. Çok sayıda kitabı vardır. 2006’da, saygın bir bilimsel ve felsefi ödül olan Ernst Bloch Ödülü’nü almıştır.

Kitabın Adı Karşıt Hafızalar
Alt Başlık Soykırımın Önemi ve Etkisi Üzerine
Orijinal Adı Gegenläufige Gedächtnisse. Über Geltung und Wirkung des Holocaust
ISBN 9789750508530
Yayın No İletişim - 1556
Dizi Politika - 91
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 112 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 98 gr
Perakende Satış Fiyatı 6,00 TL
Baskı 1. baskı - Şubat 2011
Yazar Dan Diner
Çeviren Hulki Demirel
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Editör Tanıl Bora
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Kerem Ünüvar
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset