Müslüman Olmak Alman Kalmak
Yeni Avrupa’da Millet, Din ve Din Değiştirme

Esra Özyürek, ideolojiler ve geniş ölçekli sosyolojik gözlemlerle sınırlı kalmayıp günlük hayata nüfuz eden araştırmasında, Almanya örneğinde, Müslüman olan Batılıların nasıl Müslüman olduklarına mercek tutuyor.

İslâmiyet’in Batı dünyasındaki varlığı, uzun süredir tartışılıyor. 11 Eylül’den sonra “terör tehdidi” etrafında oluşan güvenlik teyakkuzu ve İslâmofobi, bu tartışmanın öne çıkan ama görüşü karartan bir cephesi. Avrupa’da Müslüman göçmen topluluklarının artan nüfusu ve etkinliği, daha geniş ve derin bir sosyolojik ilginin konusu. Bir de, Müslümanlığı seçen, İslâm’a geçen Batılılar var.


Esra Özyürek, ideolojiler ve geniş ölçekli sosyolojik gözlemlerle sınırlı kalmayıp günlük hayata nüfuz eden araştırmasında, Almanya örneğinde, Müslüman olan Batılıların nasıl Müslüman olduklarına mercek tutuyor. Hem ne gibi bir ihtida deneyiminden geçerek İslâm’ı benimsediklerine hem de Müslüman olduktan sonra bunu nasıl yaşadıklarına…


“Müslüman Almanlar, doğuştan Müslüman olan kişilerle yakın bir ilişki yaşadıktan sonra Müslüman olmuşlar ama din değiştirdikten sonra kendileri ile göçmen Müslümanlar arasına bir mesafe koymuşlardı”. Özyürek’in temel bir gözlemi, bu. İslâmî yaşama mümkün olduğunca “Alman görünümü” verme çabaları da, bu gerçeğin bir veçhesidir. İhtida eden Almanların/Avrupalıların “Müslüman olarak kalmalarının ya da Ümmet’e tam olarak kabul edilmemelerine rağmen İslâm’ı yaşamaya devam etmelerinin sebebi Selefilerdir”. Özyürek, bu kilit tespitini, şu kritik soruyla bağlıyor: Avrupa’da İslâm’ın geleceğine Selefi akım mı damgasını vuracak?

Boğaziçi Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Sosyoloji bölümünden 1993 yılında mezun oldu. 2002 yılında Michigan Üniversitesi Antropoloji Bölümü'nde, Türkiye'de 1930'lara duyulan nostalji, modernlik ve özelleşme konulu doktora tezini tamamladı.
Kitabın Adı Müslüman Olmak Alman Kalmak
Alt Başlık Yeni Avrupa’da Millet, Din ve Din Değiştirme
Orijinal Adı Being German, Becoming Muslim
ISBN 9789750517976
Yayın No İletişim - 2182
Dizi Araştırma-İnceleme - 361
Alan Sosyoloji
Sayfa 272 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 228 gr
Perakende Satış Fiyatı 186,00 TL
Baskı 1. baskı - Temmuz 2015
Yazar Esra Özyürek
Çeviren İsmail Ilgar
Editör Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan Bayram Şen
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı Mustafa Şentürk
Uygulama Hüsnü Abbas
Dizin Birhan Koçak
Düzelti Birhan Koçak
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset