Gramsci'nin İki Hapishanesi
Faşist Hapishane ve Komünist Labirent

Franco Lo Piparo, Gramsci’nin mektuplarında hem faşist yönetimin hem Stalinci sansürün denetiminden kaçmak için kullandığı mecazi ifadelerin arkasındaki gerçeği aydınlatmaya çalışıyor. Bu büyük sosyalist düşünür ve siyasetçinin hem faşizmin hem Komintern’in Stalinci pratiklerinin tutsağı olarak verdiği fikrî mücadeleye ışık tutuyor.

20. yüzyılın en dikkat çekici düşünürlerinden biri olan Antonio Gramsci 1926’da faşist rejim tarafından hapse atıldı, hayatının geri kalan kısmını hapishane ve hastanede geçirdi. On yıl süren mahpusluk yaşamında otuzdan fazla deftere siyasi ve felsefi değerlendirmelerini, çeviri denemelerini yazdı: Hapishane Defterleri geçen yüzyılın en önemli siyaset felsefesi eserleri arasında yer alıyor.

Gramsci, hapse girmeden önce Stalin’in uygulamalarına ve halefi Togliatti’nin tavrına karşı eleştirilerini dile getirmişti. Gramsci’nin ölümünden on yıl sonra Togliatti Defterler’in bir kısmını yayımlandı. Defterler’in tamamıysa 1975’te yayımlanabildi. O zamandan beri defterlerin gerçek sayısı hakkında tartışma devam ediyor. Komünist Parti’nin resmî tarihine göre otuz iki defter var. Buna karşılık bir defterin Togliatti tarafından saklandığı veya imha edildiğini iddia ediliyor.

Franco Lo Piparo, bir polisiye roman kurgusu içinde otuz üçüncü defterin izini sürerken, Gramsci’nin mektuplarında hem faşist yönetimin hem Stalinci sansürün denetiminden kaçmak için kullandığı mecazi ifadelerin arkasındaki gerçeği aydınlatmaya çalışıyor. Bu büyük sosyalist düşünür ve siyasetçinin hem faşizmin hem Komintern’in Stalinci pratiklerinin tutsağı olarak verdiği fikrî mücadeleye ışık tutuyor.

“Sana yazmak zorunda hissettim çünkü daha fazla gecikmeden bir karar vermem gereken, hayatımda bir dönüm noktasına geldiğimi hissediyorum. Bu kararı aldım. (…) Bazen tüm hayatımın büyük (benim için büyük) bir hatadan, bir yanılgıdan ibaret olduğunu düşündüm.”
Gramsci, 27.2.1933, Tania’ya mektup.

1946’da Bagheria’da (İtalya) doğan yazar, Palermo Üniversitesi’nde dil felsefesi profesörüdür. Dili, dilbilimsel olmayan olguların gizli cephelerini ortaya çıkarma aracı olarak inceler. 1979’da yayımladığı Lingue, intellettuali, egomonie in Gramsci kitabında bir dilbilimci olan Gramsci’nin hegemonya kavramının kökenlerini onun dilbilim çalışmalarında aramıştır. Yayınlanmış diğer kitapları: Linguaggi, macchine e formalizzazione (1974); Aristotele e il linguaggio (2003); L’enigma del quaderno: la caccia ai manoscritti dopo la morte di Gramsci (2013); Il professor Gramsci e Wittgenstein: il linguaggio e il potere (2014). 2012’de yayımlanan Gramsci’nin İki Hapishanesi İtalya’da Premio Viareggio ödülü almıştır.

Kitabın Adı Gramsci'nin İki Hapishanesi
Alt Başlık Faşist Hapishane ve Komünist Labirent
Orijinal Adı I due carceri di Gramsci
ISBN 9789750526626
Yayın No İletişim - 2750
Dizi Politika - 187
Alan Tarih, Politika/Siyaset, Felsefe
Sayfa 136 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 120 gr
Perakende Satış Fiyatı 25,00 TL
Baskı 1. baskı - Nisan 2019
Yazar Franco Lo Piparo
Çeviren Gökçe Tuğba
Yayına Hazırlayan Volkan Çandar
Editör Ahmet İnsel
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit