Yunanistan’da bulunan Küçük Asya Araştırmaları Merkezi tarafından hazırlanmış bir kitap Göç (Exodos). Rumların Anadolu’dan mecburi ayrılışları hakkında 1950’li, 1960’lı yıllarda yapılan sözlü tarih görüşmelerine, tanıklıklara yer veriyor. Göç edenlerin anlattıkları savaşın, insan hayatında nasıl acımasız bir mekanizma olarak yer alabildiğini, Rumlar ve Türkler arasında varolan sosyal hayatı nasıl altüst ettiğini, milli kimliğin destansı yönüne nasıl bir katkıda bulunduğunu ve toplumsal hafıza üzerinde nasıl bir travmatik etkisi olduğunu ortaya koyuyor.
Yunanistan’da bulunan Küçük Asya Araştırmaları Merkezi tarafından hazırlanmış Göç (Exodos), Rumların Anadolu’dan mecburi ayrılışları hakkında 1950’li, 1960’lı yıllarda yapılan sözlü tarih görüşmelerine, tanıklıklara yer veriyor. Göç edenlerin anlattıkları savaşın, insan hayatında nasıl acımasız bir mekanizma olarak yer alabildiğini, Rumlar ve Türkler arasında var olan sosyal hayatı nasıl altüst ettiğini, millî kimliğin destansı yönüne nasıl bir katkıda bulunduğunu ve toplumsal hafıza üzerinde nasıl bir travmatik etkisi olduğunu ortaya koyuyor.

“1919-1923 yıllarında Anadolu’da Türklerle Yunanlılar savaştılar. Yunanlılar yenildiler ve Türkiye egemenliğini kazandı. Bu savaş her iki taraf için ‘millî bir dava’ idi. Sıradan insanlar ise kendilerini savaşın girdabında buldular. Savaş nüfus mübadelesine neden oldu. Hıristiyanlar ve Müslümanlar evlerini, yakınlarını yitirerek yeni vatanlara göç ettiler. Okuyacağınız öyküler işte bu olaylarla ilgilidir. Ama olaylar mübadillerin açısından anlatılmaktadır.”
HERKÜL MİLLAS


1940’ta Ankara’da doğdu. Yüksek öğrenimini 1965’te Robert Kolej’de tamamladı. 1960’larda öğrenci hareketinde yer aldı. TİP üyesiydi. 1971’de Atina’ya yerleşti. Yunanca’dan Türkçe’ye Ritsos, Seferis, Elitis vd. şairlerin yapıtlarını çevirdi. Halen A.Ü. D.T.C.F. Çağdaş Yunan Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesiydi. Bu yıllarda Siyaset Bilimi bölümünde doktora öğrenimini tamamladı. Türk-Yunan ilişkileri ve karşılıklı algılamalar konusunda kitap ve makaleleri Türkçe, Yunanca ve İngilizce olarak çeşitli ülkelerde yayımlandı.
Kitabın Adı Göç
Alt Başlık Rumlar’ın Anadolu’dan Mecburi Ayrılışı (1919-1923)
Orijinal Adı Η ΕΞΟΔΟΣ
ISBN 9789754709339
Kapak Kapadokya ve Kilikya’dan göçen Rumlar, Mübadele Antlaşması’ndan birkaç ay sonra Korfu Limanı’nda (16 Ekim 1924)
Yayın No İletişim - 771
Dizi Tarih - 16
Alan Antropoloji, Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa 296 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 242 gr
Perakende Satış Fiyatı 60,50 TL
Baskı 5. baskı - Nisan 2014 (1. baskı - Ocak 2002)
Yazar Küçük Asya Araştırmaları Merkezi
Çeviren Herkül Millas
Derleyen Herkül Millas
Editör Kerem Ünüvar
Dizi Kapak Tasarımı Suat Aysu
Kapak Seda Mit
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Remzi Abbas
Dizin Birhan Koçak
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset