İşgal Altında İstanbul 1918 -1923

İstanbul’un 1. Dünya Savaşı’ndan sonra İngiliz, Fransız ve İtalyan kuvvetlerinin işgali altında geçirdiği yılların toplumsal ve siyasi panoraması... Kitabın odağında, bütün yönleriyle, İstanbul’da yürütülen direniş hareketi var. Sadece Türkleri içermeyen çok odaklı ve çok eksenli güçlü yapısıyla bu direniş hareketi, zamanında işgal güçlerince küçümsendiği gibi, Cumhuriyet döneminde de resmî tarih yazımınca dikkate alınmamıştır.

İstanbul’un 1. Dünya Savaşı’ndan sonra İngiliz, Fransız ve İtalyan kuvvetlerinin işgali altında geçirdiği yılların toplumsal ve siyasi panoraması... Kitabın odağında, bütün yönleriyle, İstanbul’da yürütülen direniş hareketi var. Sadece Türkleri içermeyen çok odaklı ve çok eksenli güçlü yapısıyla bu direniş hareketi, zamanında işgal güçlerince küçümsendiği gibi, Cumhuriyet döneminde de resmî tarih yazımınca dikkate alınmamıştır. Criss’in çalışması, bu gölgeli sahayı aydınlatıyor.

Ankara Üniversitesi Dil-Tarih Coğrafya Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 1971’de mezun oldu. 1974’te ABD Florida Üniversitesi’nden Dil Bilimi lisansüstü derecesi aldı. 1990’da George Washington Üniversitesi’nde tarih doktorasını tamamladı. Dr. Criss’in birinci uzmanlık alanı son dönem Osmanlı tarihidir. Ortadoğu, Rus ve Sovyet tarihi, kadınlık tarihi alanlarında da çalışmaktadır. Halen Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yardımcı doçent olan Bilge Criss; siyasi tarih, Osmanlı tarihi, Amerikan tarihi, Türk politik ve ekonomik sistemleri gibi dersler veriyor.
Kitabın Adı İşgal Altında İstanbul 1918 -1923
ISBN 9789754703221
Yayın No İletişim - 221
Dizi Tarih - 6
Alan Tarih
Sayfa 259 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 194 gr
Perakende Satış Fiyatı 198,00 TL
Baskı 13. baskı - Ekim 2023 (1. baskı - Mart 1993)
Yazar Bilge Criss
Çeviren Ahmet Kaçmaz
Dizi Kapak Tasarımı Suat Aysu
Kapak Seda Mit
Uygulama Hasan Deniz
Düzelti Cem Tüzün
Dizin Burcu Tunakan
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit