İstanbul 1914 - 1923

Stefanos Yerasimos’un yayına hazırladığı eserde, İstanbul’da imparatorluğun çöküşü, mütareke ve işgal yılları, yeni bir devletin doğum sancıları, şehrin kozmopolit yapısı, gündelik hayatında önemli yeri olan azınlıklar, Rumlar, Yahudiler, Beyaz Ruslar değişik yorumlarla dile getiriliyor.

İstanbul, Balkanlar’dan Basra Körfezi’ne, Rusya steplerinden Mısır’a kadar uzanan tarihin en hareketli coğrafyasının ortasında kurulan imparatorlukların başkenti olarak bin yılı aşkındır sahip olduğu konumu 1914-1923 yılları arasının trajik sürecinde kaybetti. İstanbul’u, tarihinin bu kırılma noktasında, “düşüş” ve yeniden şekillenme sancıları içinde ele alan bu kitap, İstanbul merceğinde bir çağ dönümünün manzaralarını sunuyor.

Stefanos Yerasimos’un yayına hazırladığı eserde, İstanbul’da imparatorluğun çöküşü, mütareke ve işgal yılları, yeni bir devletin doğum sancıları, şehrin kozmopolit yapısı, gündelik hayatında önemli yeri olan azınlıklar, Rumlar, Yahudiler, Beyaz Ruslar değişik yorumlarla dile getiriliyor.

 

“İstanbul, (…) Büyük Savaş’ın başlıca ganimetidir. Fakat kimileri için sömürgeci bir yayılmacılığın basit bir ara istasyonu olan kent, başkaları için bir çar kenti, bir imparatorluk kenti olmayı sürdürür. Kent, o sıralarda jeopolitik bir kumara yol açmanın da ötesinde, bir imparatorluk ütopyasının konusunu oluşturur. Yeni Roma imparatoru olarak Ayasofya’da taç giyme hayalini kuran Rusya’nın II. Nikola’sı, Bulgaristan’ın Ferdinand’ı ve Yunanistan’ın Konstantin’i ile rekabet halindedir. Bu yüzden, ezeli ve ebedi Konstantinopolis, yeni bir imparatorluğun ham hayalini kendi üzerinde yoğunlaştırarak, yaşlı imparatorlukların çöküşüne eşlik eder.”

STEFANOS YERASİMOS

Kitapta yer alan bölümler
Kozmopolit Bir Yapıdan Milliyetçiliğe Stefanos Yerasimos
Çanakkale'nin İstanbul'dan Görünüşü Aleksandr Jevakof
Gülüşün ve Gözyaşlarının Kıyısında François Georgeon
Bir Kurtarıcının Doğuşu Stefanos Yerasimos
Osmanlıların Sonuncusu Sina Akşin
Yitik Bir Kentin Düşleri ve Kabusları Stefanos Yerasimos, Helene Yerasimos
Yaşanan Kargaşada Genç ve Yaşlı Türkler Stefanos Yerasimos
Çayınıza Kaç Tane Kuru Üzüm İstersiniz? Nora Şeni
Beyaz Yıllar Paul Dumont
Bir Rus Fütüristinin Dört Vizyonu Ilıazd

1942’de İstanbul’da doğdu. Güzel Sanatlar Akademisi’nde mimarlık okudu. Doktorasını Paris Üniversitesi’nde  Azgelişmişlik Sürecinde Türkiye (Gözlem Yayınları 1974-77) adlı geniş araştırmasıyla tanıyoruz. Bir de Ekim Devrimi’nden “Millî Mücadele”ye Türk-Sovyet İlişkileri (Gözlem Yayınları, 1979) ile. Yerasimos 1980-85 arasında Paris’de François Maspero / La Découverte Yayınevi için, Doğu’yu ve özellikle Türkiye’yi gezmiş seyyahların metinlerini yayıma hazırladı. Marco Polo, İbn Battuta, J.-B. Tavernier, J Thévenot, J. P. de Tournefort ve J. Nicolas de Nicolay’ın yazılarından oluşan 12 ciltlik bir eser ortaya çıktı. 1989’de CNRS Yayınları’ndan Nicolas de Nicolay’ın seyahatnamesini yayımladı. 14, 15 ve 16. yüzyıllarda Osmanlı İmparatorluğu’nda gezen seyyahları kapsayan bir çalışması da 1991’de Fransızca olarak Türk Tarih Kurumu’nca yayımlandı (Les voyageurs dans l’Empire Ottoman). Kostantiniye ve Ayasofya Efsaneleri Türkiye’de İletişim Yayınları tarafından Ocak 1993’te yayımlandı. 1992’de de Demeures Ottomanes de Turquie, Albin Michel Yayınevi tarafından yayımlandı. Prof. Stefanos Yerasimos 1972’den vefatına kadar (2005) Paris VIII Üniversitesi’nde ders verdi. 1994-1999 yılları arasında İstanbul’daki Fransız-Anadolu Araştırmalar Enstitüsü Başkanı olarak görev yaptı. Stefanos Yerasimos’un ayrıca, jeopolitik ve şehirler tarihi başta olmak üzere çeşitli konularda yayımlanmış yüz kadar makalesi vardır.

Kitabın Adı İstanbul 1914 - 1923
ISBN 9789754705263
Kapak Fransız işgal kuvvetlerinden bir asker tarafından yapılmış elişi örtü (Étienne Copeaux Koleksiyonu)
Yayın No İletişim - 347
Dizi Tarih - 89
Alan Tarih
Sayfa 263 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 216 gr
Perakende Satış Fiyatı 202,00 TL
Baskı 4. baskı - Eylül 2021 (1. baskı - Mayıs 1996)
Derleyen Stefanos Yerasimos
Çeviren Cüneyt Akalın
Yayına Hazırlayan Can Belge
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Sait Kızılırmak
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset