Büro Yöneticiliği ve Yönetici Asistanlığı
Çağdaş ve Bilimsel Sekreterlik

Yönetim bilimciler, yönetim kavramını değişik açılardan tanımlamışlardır: “Yönetim, planlama, örgütlenme, tamamlama, denetleme yoluyla uygulanan bir liderliktir; yönetim bir karar alma sanatıdır.” Yönetimi bir bilim olarak ele alıp araştırmalar yapan bütün yazarlar ve bilim adamları, insan ruhunun karakteristikleriyle, endüstriyel verimliliği birlikte incelemişlerdir.

Yönetim bilimciler, yönetim kavramını değişik açılardan tanımlamışlardır: “Yönetim, planlama, örgütlenme, tamamlama, denetleme yoluyla uygulanan bir liderliktir; yönetim bir karar alma sanatıdır.” Yönetimi bir bilim olarak ele alıp araştırmalar yapan bütün yazarlar ve bilim adamları, insan ruhunun karakteristikleriyle, endüstriyel verimliliği birlikte incelemişlerdir. Günümüzün meslek tanımında “bilimsellik” var ise ve biz de sekreterliği bir meslek olarak kabul ediyorsak, bu durumda sekreterlik kavramının içeriğinde bilimsel nitelikler var demektir. Davranış bilimleri, teknik bilimler ve matematik bilimler bu mesleğin alt yapısını oluşturur.
İkibinli yıllarda sekreterlik mesleğinin önü açılmış ve içeriği kabuk değiştirmiştir. Günümüzde sekreter, ofisi bir yönetici kadar yönetebilmeli, bir arşiv uzmanı kadar şirket evrakının işleyişini ve dosyalanmasını gerçekleştirebilmeli, bir dilbilimci gibi ana dilini etkin bir biçimde kullanabilmeli ve bir teknik adam gibi büro makinelerini tanımalı, muhasebe ve hukuk konusunda yabancılık çekmemeli, ayrca ekonomi konusunda da bir bakış açısına sahip olabilmelidir. Sekreterliği bilimsel olarak ele alan ve uygulayan insan, yönetici asistanlığına adımını atmış olacak ve yöneticinin alternatifi olmaya da hak kazanacaktır. Gülbin Göral’ın bu kitabı, konunun profesyonelleri olmak isteyenlere gerekli temel bilgileri sağlıyor.

İstanbul'da doğdu. 1968'de Ticaret ve Turizm yüksek Okulu Büro Yönetimi Bölümü'nü bitirdi. Çeşitli üniversitelerde İş Psikolojisi, Sekreterlik Bilgileri, Raporlama, Dosyalama, Stenografi gibi derslerin eğiticimliğinin yanı sıra üst düzey yöneticilere yönelik çok sayıda hizmetiçi eğitim semineri gerçekleştirdi. Bu konulardaki çalışma ve araştırmalarını sürdüren Göral'ın, yönetim ve insan ilişkileriyle ilgili çeşitli makaleleri ve 7 kitabı bulunuyor.
Kitabın Adı Büro Yöneticiliği ve Yönetici Asistanlığı
Alt Başlık Çağdaş ve Bilimsel Sekreterlik
ISBN 9789754709469
Yayın No İletişim - 757
Dizi Başvuru - 17
Alan İşletme
Sayfa 200 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 161 gr
Perakende Satış Fiyatı 148,00 TL
Baskı 5. baskı - Mayıs 2016 (1. baskı - Ekim 2001)
Yazar Gülbin Göral
Dizi Yayın Yönetmeni Mustafa Bayka
Yayın Danışmanı Ahmet İnsel
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Metin Pınar
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset