Matematik Tarihi

Matematiğin temel kavramlarını ve matematiğin tarihsel gelişimini kolay anlaşılır bir şekilde okuyucuya ulaştırmayı amaçlayan Marcel Boll, kitabını şöyle tanıtıyor: “Okuyucu, bu sayfalarda kendisine bir şey öğretilmesi çabasıyla karşılaşmayacaktır. Asıl amacımız sezgisel, uyarıcı ve anlaşılır olmak olduğundan, zamandizinsel bir anlatımdan, bir seçkiden vazgeçtik."

Matematiğin temel kavramlarını ve matematiğin tarihsel gelişimini kolay anlaşılır bir şekilde okuyucuya ulaştırmayı amaçlayan Marcel Boll, kitabını şöyle tanıtıyor: “Okuyucu, bu sayfalarda kendisine bir şey öğretilmesi çabasıyla karşılaşmayacaktır. Asıl amacımız sezgisel, uyarıcı ve anlaşılır olmak olduğundan, zamandizinsel bir anlatımdan, bir seçkiden vazgeçtik. Bunun yerine, öne çıkan bazı ana düşünceleri, başlangıcından günümüze dek, yanlış adımları da atlamadan, her birini günlük yaşamdan alınan örneklerle, çok sayıda çizelge ve şekillerle aydınlatarak, karşılıklı bağlarını da ihmal etmeden ortaya koymayı uygun bulduk. Bu çalışma, maddi evrenin ve insani çabaların tekniklerine çok yakından bağlı, bu yaşayan ve son derece insani bilimin yapısına çok genel bir bakış sağlamayı amaçlamaktadır.

Qu'estce que le hasard? l'energie? le vide? la chaleur? la lumiere? l'electricite? le son? l'affinite?, 1974; La chimie au laboratoire et a l'usine, dans la nature et dans la vie, 1948; Le mystere des nombres et des formes, 1947; Radio, radar, television, 1954; La science et la foi, 1934; Les certitudes du hasard, 1966; Electricite-Magnetisme, 1966 yazarın çok sayıdaki çalışmalarından bazılarıdır.
Kitabın Adı Matematik Tarihi
Orijinal Adı Histoire des mathematiques
ISBN 9789754701500
Yayın No İletişim - 933
Dizi Başvuru - 33
Alan Tarih
Sayfa 126 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 104 gr
Perakende Satış Fiyatı 111,00 TL
Baskı 7. baskı - Eylül 2018 (1. baskı - Ekim 2003)
Yazar Marcel Boll
Çeviren Bülent Gözkan
Dizi Yayın Yönetmeni Mustafa Bayka
Yayın Danışmanı Ahmet İnsel
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Metin Pınar
Kapak Resmi Raffaello
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset