Başlangıcından 1983'e
Türk Tiyatro Tarihi

Metin And bu yapıtında Türk tiyatrosunun tarihini mercek altına alırken, zamanda ve mekânda birtakım sınırlamalara gittiğini ve yalnız Anadolu’ya yerleşen Türklerin tiyatrosunu ele aldığını özellikle belirtir.

Dans, hareket ve mimiklerle bir olayın, bir öykünün anlatılması insanlık tarihi kadar eskidir. Ama bu ögelerin sözle birleşmesi ve yapısal bir birlik kazanması Eski Yunan’da gerçekleşmiş ve tiyatro sanatı klasik çizgilerine kavuşmuştur. Metin And bu yapıtında Türk tiyatrosunun tarihini mercek altına alırken, zamanda ve mekânda birtakım sınırlamalara gittiğini ve yalnız Anadolu’ya yerleşen Türklerin tiyatrosunu ele aldığını özellikle belirtir. Yazar bu çalışmasında, “Geleneksel Türk Tiyatrosu” başlığı altında Köylü (Kız Kaçırma, Tarımsal Oyunlar, Çoban oyunları vb.) ve Halk Tiyatrosu (Hokkabaz, Meddah, Kukla, Karagöz vb.) geleneklerini ayrıntılı bir biçimde betimliyor. Batı etkisindeki Türk tiyatrosuna eğilerek, sırasıyla, Tanzimat, Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemlerinde sergilenen oyunları, erkek ve kadın sanatçıları, tiyatro mekânlarını, oyunlarda kullanılan dili, tiyatroyla ilgili yasaları ve genel olarak halkın ve yöneticilerin tiyatroya bakışlarını araştırıp yorumluyor.

1927’de İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra yüksek lisans için Londra’ya, daha sonra bale, opera ve tiyatro eğitimi için New York’a gitti. 1950’li yılların ortasından itibaren çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayımlanmaya başladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde profesör olan (1980) And, aynı üniversitenin Tiyatro Bölümü’nde otuz yılı aşkın süre öğretim üyeliği yaptıktan sonra 1994’te emekli oldu. Geleneksel Türk tiyatrosunun kökenleri ve kültürel boyutları üzerinde uzmanlaşan And, Batı etkisiyle gelişen Türk tiyatrosunun dönemlerini de titizlikle araştırdı. And’ın, bazıları yabancı dillerde olmak üzere 50 kadar kitabı, sayısız bilimsel inceleme, tanıtım-eleştiri yazısı bulunmaktadır. Türk Dil Kurumu Bilim Ödülü (1970), Türkiye İş Bankası Bilimsel Araştırma Ödülü (1980), Sedat Simavi Sosyal Bilimler Ödülü (1983), Fransa Hükümeti’nin “Officier de l’ordre des Arts et des Letres” nişanı (1985), İtalya Cumhurbaşkanı’nın “Şövalyelik” nişanı (1991), Türkiye Bilimler Akademisi Hizmet Ödülü (1998) gibi ödül ve nişanların da sahibi olan Metin And 2008’de yaşamını yitirdi.

Üst Başlık Başlangıcından 1983'e
Kitabın Adı Türk Tiyatro Tarihi
ISBN 9789750502521
Yayın No İletişim - 1029
Dizi Başvuru - 37
Alan Tarih, Sanat
Sayfa 208 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 176 gr
Perakende Satış Fiyatı 168,00 TL
Baskı 11. baskı - Şubat 2022 (1. baskı - Eylül 2004)
Yazar Metin And
Yayına Hazırlayan Mustafa Bayka
Dizi Kapak Tasarımı Suat Aysu
Kapak Seda Mit
Uygulama Hasan Deniz
Düzelti H. Halûk Sağkal
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit