23 makaleden oluşan kitap, titiz araştırmalara dayanarak Sümer Tanrıçası İnanna’dan Lesboslu Sappho’ya, Megaralı şair Theognis’ten Aziz Hieranymus’a önemli figürleri en özel yönleriyle tanıtırken Antik Mısır’dan günümüze uzanarak binlerce yıllık toplumsal değişimi aşk ve cinsellik ekseninde sunuyor.

Annales geleneğinin önemli temsilcilerinden tarihçi Georges Duby’nin derlediği Batı’da Aşk ve Cinsellik, cinsiyetler arası ilişkiler eşcinsellik, boşanma, doğum kontrolü, zina gibi birçok kavramın tarih boyunca geçirdiği değişimleri farklı yönleriyle incelerken, tarih yazımına da yeni bir soluk kazandırıyor. 23 makaleden oluşan kitap, titiz araştırmalara dayanarak Sümer Tanrıçası İnanna’dan Lesboslu Sappho’ya, Megaralı şair Theognis’ten Aziz Hieranymus’a önemli figürleri en özel yönleriyle tanıtırken Antik Mısır’dan günümüze uzanarak binlerce yıllık toplumsal değişimi aşk ve cinsellik ekseninde sunuyor.

“Pek çok kişinin ağzını hayretten açık bırakan bir hızla, gözlerimizin önünde, yüzyıllardır cinsiyetler arasındaki ilişkileri düzenlemek için kurulmuş olan tüm çatılar çöküverdi. Yasaklar ortadan kalktı. Bedenler çıplaklaştı. Bazı sözleri duyunca kızarmamaya alıştık. (...) Bu devrim, kuşaklar boyunca ekonomi ya da kültürde görülen tüm değişikliklerden daha temel, daha derindi; yine devrim diye adlandırdığımız diğer sarsıntılar, bunun yanında yüzeysel ve geçici kalıyordu; işte bu devrim, insanoğlunun başlangıcından bu yana kurulmuş düzenleri ortadan kaldırarak, erkeklerle kadınlar arasındaki rol ve iktidar dağılımını tepeden tırnağa değiştirdi.”
GEORGES DUBY

Kitapta yer alan bölümler
Her Şey Babil’de Başladı Jean Bottéro
Lesboslu Sappho Claude Mossé
Antik Yunan’da Eşcinsellik Maurice Sartre
Roma’da Eşcinsellik Paul Veyne
Roma Fahişeleri Catherine Salles
Gezgin Şairler ve Tutku Aşkı Jacques Solé
Doğum Kontrolünün Başlangıcı François Lebrun
Geçmişte Doğum Kontrolü Philippe Airés
Zinanın Çekiciliği Alain Corbin
Adem ve Havva: İlk Çift Jean Bottéro
Romalı Çiftin Düğünü Paul Veyne
Zevkin Yadsınması Jacques le Goff
Hıristiyan Evliliğinin Oluşum Süreci Michel Sot
Kadın, Aşk ve Şövalye Georges Duby
Çift Kişilik Yatak Daniel Roche
17. Yüzyılda Cinsel İktidarsızlık Davaları Pierre Darmon
“Genç Evlilerin Küçük İncil’i” Alain Corbin
Boşanmanın Uzun Yürüyüşü Arlette Lebigre
Sade Diye Biri Yaşadı mı? Guy Chaussinand-Nogaret
Frengi: Bir Amerikan Hastalığı mı? Anne-Maria Moulin
Karındaki Korku Françoise Thébaud
Mastürbasyona Lanet! Roger-Henri Guerrand
Bir Azınlığın Doğuşu Michel Rey

1919 yılında Paris'te doğan yazar genellikle Ortaçağ ve tarihsel coğrafya alanlarına ilgilidir. Lyon Üniversitesi'nden mezun olan yazar Sorbonne Üniversitesi'nde tezini tamamlamıştır. Bazı çalışmaları: A History of French Civilization (with Robert Mandrou) (New York: Random House) 1964; The Early Growth of the European Economy: Warriors and Peasants from the Seventh to the Twelfth Century (Ithaca: Cornell) University Press) 1974; Le Dimanche de Bouvines (1973) (Translated in English as The Legend of Bouvines (1990); The Early Growth of the European Economy: Warriors and Peasants from the Seventh to the Twelfth Century (Ithaca: Cornell University Press), 1974; L'histoire continue (1991)

Kitabın Adı Batı'da Aşk ve Cinsellik
Orijinal Adı Amour et sexualité en Occident
ISBN 9789754702088
Kapak Vassili Vassilyeviç Kandinski, “Garden of Love II” (Improvisation 27), 1912
Yayın No İletişim - 173
Dizi Tarih - 97
Alan Tarih
Sayfa 355 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 288 gr
Perakende Satış Fiyatı 108,00 TL
Baskı 3. baskı - Ağustos 2022 (1. baskı - Şubat 1992)
Derleyen Georges Duby
Çeviren Ayşen Gür
Yayına Hazırlayan Güneş Akkor
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Aysun Kara
Dizin Ayla Karadağ
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset