Arkeoloji: Anahtar Kavramlar, uluslararası uzmanlar tarafından hazırlanmış maddelerle arkeoloji literatüründe önem kazanmış kavramları ele alıyor ve bu kavramların arkeolojik düşünce ile arkeolojik yöntem üzerindeki etkilerini inceliyor.

Arkeoloji yalnızca uygulamaya dönük bir disiplin değildir. Özellikle 1960’lardan günümüze arkeolojik kuramı ortaya çıkaran, besleyen ve geliştiren tartışmalarla zenginleşmiş bir literatüre de sahiptir. Arkeoloji: Anahtar Kavramlar, uluslararası uzmanlar tarafından hazırlanmış maddelerle arkeoloji literatüründe önem kazanmış kavramları ele alıyor ve bu kavramların arkeolojik düşünce ile arkeolojik yöntem üzerindeki etkilerini inceliyor. Kitap içindeki maddeler, sosyal bilimler disiplinlerinin yeni kuramsal tartışmalarının ve fen bilimlerindeki yeni araştırma tekniklerinin arkeoloji disiplinini nasıl etkilediğini gösteriyor. Arkeoloji: Anahtar Kavramlar, disiplini şekillendiren kavramların kökenlerini, tarihsel gelişimlerini aktarırken, ileri okuma önerileri ve gelişkin kaynakçalarla konunun ilgililerine zengin bir araştırma imkânı da sunuyor. 

Arkeoloji: Anahtar Kavramlar, öğrenciler, akademisyenler ve arkeoloji ile ilgilenen herkes için önemli bir başvuru kaynağı…
 
 
 

Arkeoloji fahri profesörü, Cambridge Üniversitesi McDonald Arkeolojik Araştırmalar Enstitüsü’nde öğretim üyesi.

Arkeoloji alanında eser veren serbest yazar, çevirmen ve yayıncı.

Kitabın Adı Arkeoloji
Alt Başlık Anahtar Kavramlar
Orijinal Adı Archaeology. The Key Concepts
ISBN 9789750513602
Yayın No İletişim - 1942
Dizi Başvuru - 95
Alan Tarih, Antropoloji, Mimarlık
Sayfa 360 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 292 gr
Perakende Satış Fiyatı 91,50 TL
Baskı 4. baskı - Mart 2021 (1. baskı - Aralık 2013)
Yazar Colin Renfrew, Paul Bahn
Çeviren Selda Somuncuoğlu
Yayına Hazırlayan Mihriban Özbaşaran
Yayın Sekreteri Kerem Ünüvar
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Birhan Koçak
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset