Anlıyorum Ama Konuşamıyorum

Batı”da, büyük şehir ortamında büyüyen Kürt gençlerin kimliklerini keşfetme hikâyeleri… Kâh “Türkler” tarafından, kâh “gerçek Kürtler” tarafından yadırganarak…

“ ‘Aaa sen Kürt müsün, Kürtlere hiç benzemiyorsun’lar başladı. Neden? Güzelim diye mi? Kaşlarımı falan alıyorum diye mi? Nasıl olmam gerekiyor ki… Bir gün kantinde bir çocuk ‘Tuncelili misin hakikaten?’ deyip eliyle makineli tüfek kullanır gibi ‘dşın dşın’ sesleri çıkartmıştı.”

“Babam Türk olduğu için bizim evde Kürtçe hiç konuşulmadı, kiminle konuşacaktı ki annem? O yüzden benim için Kürtçe gizli saklının dili biraz. (…) onlar her Kürtçe konuştuğunda benim kulağım üç kere fazla kabarıyordu.”

“Çoğu kez amcalar, teyzeler ‘Hadi oradan, neren Kürt senin? Böyle Türkçe konuşan, böyle giyinip kuşanan Kürt mü olur?’ diyorlardı. Kaşımın gözümün karalığını kullanıyordum en son silah olarak, ‘Bizim oraların kızıyım vallaha!’ diyordum.”

“Batı”da, büyük şehir ortamında büyüyen Kürt gençlerin kimliklerini keşfetme hikâyeleri… Kâh “Türkler” tarafından, kâh “gerçek Kürtler” tarafından yadırganarak… Kendilerini türlü türlü eksikli hissedip, bir yandan da her şeye eleştirel bakarak… Kâh hüzünlü, kâh eğlenceli, kâh içine kapanmaya iten, öfkelendiren, kâh öğretici, olgunlaştırıcı bir kendini bulma tecrübesi… Alev Karaduman, birçok hikâyeyi, gözlemlerine ve kendi arayışına katarak, heyecanla, hevesle anlatıyor.

Gülten Kaya’nın önsözüyle…

1988 yılında Doğubeyazıt’ta doğdu, 1993 yılından beri İstanbul’da yaşıyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. BirGün, Cumhuriyet Kitap, Hürriyet Kampüs ve Ot’ta söyleşileri ve yazıları yayımlandı. Yazıyla uğraşmanın yanında işletmecilik yapıyor. Edebiyatı çok seviyor ve kedisiz de yazar olunabileceğine inanıyor.
Kitabın Adı Anlıyorum Ama Konuşamıyorum
ISBN 9789750517914
Yayın No İletişim - 2203
Dizi Bugünün Kitapları - 187
Alan Antropoloji
Sayfa 287 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 237 gr
Perakende Satış Fiyatı 194,00 TL
Baskı 3. baskı - Ağustos 2018 (1. baskı - Eylül 2015)
Yazar Alev Karaduman
Editör Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan Hüner Aydın
Kapak Deniz Karagül
Kapaktaki Görsel Deniz Karagül
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Birhan Koçak
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset