Son yıllarda pek çoğu Türkçe’ye de kazandırılan milliyetçilik konulu temel kitaplar, toplumsal cinsiyet körlüğü ile malûller. Milliyetçiliği anlayabilmek için toplumsal cinsiyet ilişkilerine bakmak şart. Aynı şekilde kadınlık ve erkeklikleri anlayabilmek için milliyetçiliği incelemek gerekli.
Son yıllarda pek çoğu Türkçe’ye de kazandırılan milliyetçilik konulu temel kitaplar, toplumsal cinsiyet körlüğü ile malûller. Milliyetçiliği anlayabilmek için toplumsal cinsiyet ilişkilerine bakmak şart. Aynı şekilde kadınlık ve erkeklikleri anlayabilmek için milliyetçiliği incelemek gerekli. Türk modernleşmesi içerisinde kadınlara biçilen rollerden, ‘vatan’ın ‘ana’, ‘devlet’in ‘baba’ olmasına, militarist söylemlerin cinsellik yüklü doğasından Kürt milliyetçi hareketi içerisindeki gerilla kadın mistifikasyonuna, Bosna’daki sistematik tecavüzlerden MHP’li ‘Asenalar’a kadar pek çok olgu, bize, milliyetçilik ile toplumsal cinsiyet arasındaki ilişkinin önemini gösteriyor. Ayşe Gül Altınay’ın derlediği Vatan, Millet, Kadınlar başlıklı kitap, toplumsal cinsiyetin milliyetçi pratiklerde merkezî bir yeri bulunduğu fikrini işliyor. Türkiye için bir karşılaştırma zemini yaratması amacıyla seçilen yazılarda, Batı’daki deneyimlerin yanı sıra İran, Hindistan ve Pakistan örnekleri üzerinde duruluyor. Bu örnekler, Türkiye’deki milliyetçi ve militarist süreçlerin benzersiz olmadığını gösteriyor. Türkiye üzerine olan makaleler ise Kemalist ideolojideki aileden, değişen ve değişmeyen kadınlık imajlarına, Sabiha Gökçen’den Tansu Çiller ve Merve Kavakçı’ya, militarizm ve namus ilişkisinden Kürt milliyetçiliğindeki kadınlık kurgularına kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor.
Kitapta yer alan bölümler
Giriş: Milliyetçilik, Toplumsal Cinsiyet ve Feminizm Ayşe Gül Altınay
Kadın ve Ulus Sylvia Walby
Erkeklik ve Milliyetçilik: Ulusun İnşasında Toplumsal Cinsiyet ve Cinsellik Joane Nagel
Kadın Sorununa Milliyetçi Çözüm Partha Chatterjee
Sevgili ve Ana Olarak Erotik Vatan: Sevmek, Sahiplenmek, Korumak Afsaneh Najmabadi
Aile ve Kemalist Modernizasyon Projesi, 1928- 1950 Selda Şerifsoy
Feminizm, Milliyetçilik ve Militarizm Cynthia Enloe
Militarizasyon, Ulus ve Toplumsal Cinsiyet: Şiddetli Çatışma Alanları Olarak Kadın Bedenleri Rubina Saigol
Ordu- Millet- Kadınlar: Dünyanın İlk Kadın Savaş Pilotu Sabiha Gökçen Ayşe Gül Altınay
Cumhuriyet’in Asil Kızlarından 90’ların Türk Kızlarına: ‘1990’larda Bir Türk Kızı’: Tansu Çiller Meltem Ağduk Gevrek
90’larda Türkiye’de Siyasal Söylemin Dönüşümü Çerçevesinde Kürt Kadınlarının İmajı: Bazı Eleştirel Değerlendirmeler Pauline van Gelder, Lale Yalçın - Heckmann
Mecliste Başörtüsü Düğümü Esra Özyürek

Doktora çalışmalarını Kültürel Antropoloji dalında Duke Üniversitesi'nde tamamlayan Ayşe Gül Altınay, 2001 yılından bu yana Sabancı Üniversitesi’nde öğretim üyesidir. Milliyetçilik, militarizm, şiddet, toplumsal cinsiyet ve cinsellik, barış eğitimi, ve eleştirel pedagoji alanlarında çalışmalar yapmaktadır.

Kitabın Adı Vatan Millet Kadınlar
ISBN 9789754708028
Yayın No İletişim - 642
Dizi Bugünün Kitapları - 60
Alan Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları, Politika/Siyaset
Sayfa 375 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 274 gr
Perakende Satış Fiyatı 88,50 TL
Baskı 6. baskı - Mart 2016 (1. baskı - Temmuz 2000)
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Asude Ekinci
Derleyen Ayşe Gül Altınay
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası