Cinsiyet ve Millet

Toplumsal cinsiyet ilişkilerinin milliyetçi projelerdeki yeri son derece önemlidir. Bunu görmek için herhangi bir ulus-devlet yaratma sürecine bakmak yeterli olur. Buna rağmen milletler ve milliyetçilik konusundaki yaygın kuramlar bu alanı ihmal edip kadınlık ve erkeklik rollerinin milletin kuruluşundaki hayati rolünü gözardı etmişlerdir. Kadın ve milliyetçilik alanındaki çalışmaları ile tanınan Nira Yuval-Davis, pek çok yabancı dile çevrilen bu kitabında, cinsiyet ilişkilerinin milliyetçi projelerin bazı temel boyutlarına olan katkısını sistematik olarak incelemekte ve yeni mücadele yolları önermektedir.

Toplumsal cinsiyet ilişkilerinin milliyetçi projelerdeki yeri son derece önemlidir. Bunu görmek için herhangi bir ulus-devlet yaratma sürecine bakmak yeterli olur. Buna rağmen milletler ve milliyetçilik konusundaki yaygın kuramlar bu alanı ihmal edip kadınlık ve erkeklik rollerinin milletin kuruluşundaki hayati rolünü gözardı etmişlerdir. Kadın ve milliyetçilik alanındaki çalışmaları ile tanınan Nira Yuval-Davis, pek çok yabancı dile çevrilen bu kitabında, cinsiyet ilişkilerinin milliyetçi projelerin bazı temel boyutlarına olan katkısını sistematik olarak incelemekte ve yeni mücadele yolları önermektedir. Bu temel boyutlar, milli yeniden üretim, milli kültür, milli vatandaşlık ve savaşlardır. Yuval-Davis, kadınların, milletlerin yalnızca biyolojik, kültürel ve sembolik yeniden üretimindeki rollerine değil, vatandaşlık hakları ve yükümlülükleri yoluyla milletin sivil oluşumundaki konumlarına de eleştirel bir gözle bakmaktadır. Ayrıca kadınların, gayriresmî kurtuluş mücadeleleri ve modern ordulara katılmalarının, toplumdaki yerlerine yönelik sonuçlarını da inceler. Siyaset kuramının cinsiyet körlüğüne meydan okuyan bu kitapta, toplumsal cinsiyet ilişkilerinin milli ve etnik süreçleri etkileme ve bunlardan etkilenme biçimleri, Türkiye dahil pek çok ülkeden örnekle ele alınmaktadır.

İsrailli bir diaspora Yahudisidir. Uzun yıllardır Londra’da Greenwich Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Etnisite Çalışmaları master programının koordinatörlüğünü yürüten Yuval-Davis, şu anda East London Üniversitesi Kültürel Çalışmalar bölümünde misafi profesör olarak çalışmaktadır. Internatıonal Sociological Association’ın Irk, Etnisite ve Azınlık İlişkileri Araştırma Komisyonu’nun başkanlığını yürüten Yuval-Davis, Women in Militarized Conflict Zones (Askeri Çatışma Bölgelerinde Kadınlar) ve Londra’daki Women in Black (Siyahlı Kadınlar) gruplarının kurucu üyesidir. Nira Yuval-Davis, kadın, milliyetçilik, ırkçılık, köktendincilik ve vatandaşlık meselelerinin kuramsal ve ampirik boyutları üzerine pekçok çalışma yapmıştır. Floya Anthias ile birlikte yazdığı Racialized Boundaries’in (Routledge, 1992) dışında derleyenleri arasında yer aldığı kitaplar vardır: Woman-Nation-State (Macmillan, 1989); Refusing Holy Orders: Women and Fundamentalism in Britain (Virago, 1992); The Gulf War and the New World Order (Zed Books, 1992); Unsettling Settler Societies (Sage, 1995); Crossfires: Nationalism, Racism and Gender in Europe (Pluto, 1995); Citizenship: Pushing the Boundaries (1997) ve Women, Citizenship and Difference (Zed Books, 1999). Cinsiyet ve Millet, şu ana kadar altı dile çevrilmiştir.
Kitabın Adı Cinsiyet ve Millet
Orijinal Adı Gender and Nation
ISBN 9789750500947
Yayın No İletişim - 861
Dizi Araştırma-İnceleme - 135
Alan Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları, Sosyoloji, Politika/Siyaset
Sayfa 263 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 198 gr
Perakende Satış Fiyatı 182,00 TL
Baskı 6. baskı - Ekim 2020 (1. baskı - Ocak 2003)
Yazar Nira Yuval-Davis
Çeviren Ayşin Bektaş
Editör Asena Günal
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset