Güney Amerika’da üç yüz yıl kadar mutlak egemen olan İspanyol kolonyalizmine karşı giriştiği mücadeleyi zaferle taçlandırmış muzaffer bir general... Güney Amerika’nın yarısının “kurtarıcısı” ve siyasi mimarı, birkaç ülkenin devlet başkanı… Sayısız siyasi risale, cüretkâr anayasalar, zekice denemeler yazan, parlak bir üsluba sahip, eşsiz bir konuşmacı…

"... atalarımın tanrısının, şerefimin, vatanımın üzerine ant içiyorum ki, İspanyol muktedirlerin bizi boyunduruk altında tutmak için kullandıkları zincirleri kırana dek bedenimin ve ruhumun huzura kavuşmasına izin vermeyeceğim."

SIMON BOLIVAR

Güney Amerika’da üç yüz yıl kadar mutlak egemen olan İspanyol kolonyalizmine karşı giriştiği mücadeleyi zaferle taçlandırmış muzaffer bir general... Güney Amerika’nın yarısının “kurtarıcısı” ve siyasi mimarı, birkaç ülkenin devlet başkanı… Sayısız siyasi risale, cüretkâr anayasalar, zekice denemeler yazan, parlak bir üsluba sahip, eşsiz bir konuşmacı… Kitaplarla arası her zaman çok iyi olmuş, hem antik çağlarda yaşamış hem de çağdaşı filozofları çok iyi tanıyan, mücadele arkadaşlarının yanına bile yaklaşamadıkları bir entelektüel… Öte yandan diktatörce yöntemleri uygulamaktan kaçınmayan, keyfine düşkün, bitmez tükenmez biçimde şan ve şöhret peşinde koşan, sayısız sevgilinin ve günübirlik ilişkilerin kahramanı olan, nefret edilen bir figür…

İspanyollara karşı verdiği yıllarca süren mücadele sonunda dünyayı değiştiren devasa bir eser yaratan Simon Bolivar, Norbert Rehrmann’ın kaleminde bütün yönleriyle ortaya çıkıyor. Bakıldığı yere göre muhafazakâr, liberal, antiemperyalist, sosyalist, dindar, seçkinci, halkın dostu, kölelik karşıtı, demokrat, otoriter… Her türlü forma girebilen bir ikonu yaratan tarihsel, kültürel ve sosyolojik olgulara kapsamlı bir bakış sunuyor.

1951 yılında Kassel'de doğdu. İspanyol dili ve kültürü üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan ve Dresden Teknik Üniversitesi'nde Beşeri Bilimler alanında profesör olan Rehrmann, disiplinlerarası yaklaşımıyla öne çıktı. 2010 yılında ölen Rehrmann'ın İspanya ve Latin Amerika üzerine çok sayıda bilimsel çalışması ve makalesi bulunmaktadır.

Kitabın Adı Simon Bolivar
Alt Başlık Latin Amerika’yı Özgürlüğe Kavuşturan Adamın Hayat Hikayesi
Orijinal Adı Die Lebensgeschichte des Mannes, der Lateinamerika befreite
ISBN 9789750510021
Yayın No İletişim - 1707
Dizi Biyografi - 14
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 280 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 231 gr
Baskı 2. baskı - Mayıs 2017 (1. baskı - Şubat 2012)
Yazar Norbert Rehrmann
Çeviren Hulki Demirel
Editör Kıvanç Koçak
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Oben Üçke
Dizin Ulaş Dayı
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit