Sağlam Adam
Bir Maskeli Geçit

Kapitalizmin meşum gövdesini uzatmaya başladığı “Vahşi Batı”nın ehlileştirilme sürecini felsefi, alegorik, neredeyse postmodern bir şekilde anlatan Sağlam Adam, kimliklerin, fikirlerin ve niyetlerin sürekli yeni kisvelere büründüğü bir “maskeli geçit”in anlatısı.

Ayşe Deniz Temiz çevirisi,
Romanın arka planına dair derleme,
Henry Sussman’ın sonsözü,
Yazar ve dönem kronolojisi,
Kitaba dair görsellerle.

Melville, sanayileşmekte olan bir toplumun hızla değişen maddi ve manevi değerlerini ölçen bir adamın portresi üzerinden Amerika’nın bir panoramasını çiziyor.

Mississippi Nehri üzerinde seyreden Sadakat isimli istimbota bir “Nisan Bir” gününde tatlı dilli, usturuplu bir yolcu biner. Her bölümde ona farklı bir kimlikle rastlarız, bazen bir dilsiz, bazense gezmiş görmüş bir adam olur. Peki bu “sağlam adam”ın aslında kim olduğunu bilmek mümkün müdür? Kapitalizmin meşum gövdesini uzatmaya başladığı “Vahşi Batı”nın ehlileştirilme sürecini felsefi, alegorik, neredeyse postmodern bir şekilde anlatan Sağlam Adam, kimliklerin, fikirlerin ve niyetlerin sürekli yeni kisvelere büründüğü bir “maskeli geçit”in anlatısı.

“Ölümsüzlüğü çoğumuzdan daha fazla hak ediyordu.”
NATHANIEL HAWTHORNE

“Melville’in kusursuza en çok yaklaşan eseri.”
H. BRUCE FRANKLIN

1819 yılında, kalabalık bir tüccar ailesinin üçüncü çocuğu olarak New York’ta doğdu. Küçük yaşta geçirdiği kızıl hastalığı yüzünden, görme yetisinin önemli bir bölümünü kalıcı olarak kaybetti. New York’ta başladığı ilkokul eğitimine 1930’dan itibaren Albany’de devam etti. Melville on iki yaşındayken, babası önce iflas etti, sonra hayatını kaybetti. Annesi varlıklı akrabalarından aldığı yardımlarla ailenin geçimini sağlamaya çalıştı. Melville okulu bırakarak tarım işçiliği, banka memurluğu, öğretmenlik gibi işlerde çalışmaya başladı. 1838’de New York’ta bulunan Lansingburgh Akademisi’nde mühendislik öğrenimi gördü. Ertesi yıl New York’tan Liverpool’a giden bir ticaret gemisinde çalışmaya başladı. 1841’de bir balina avı gemisiyle sefere çıktı. Yolculuk sırasında gemiyi terk ederek Markiz Adaları’nda üç hafta boyunca Typee yerlileriyle yaşadı. 1843’te ABD donanmasına katıldı ve ertesi yıl Boston’a geldi. 1845’te, Typee: Polinezya Hayatına Bir Bakış adlı kitabını tamamladı. 1846 yılında yayımlanan eser büyük ilgi gördü. 1847’de yayımlanan Omoo’yla birlikte Melville, bir yazar ve bir maceracı olarak bir anda şöhret kazandı. 1847 yılında Elizabeth Shaw ile evlendi ve üç sene sonra, Massachussetts’ten bir çiftlik satın aldı. Burada geçirdiği yıllarda Redburn: His First Voyage (Redburn’ün İlk Seyahati) ve White-Jacket’ı (Beyaz Ceket) tamamladı, Mardi and the Voyage Thither’ın (Mardi ve Oraya Seyahat) büyük bir kısmını yazdı, aynı zamanda çeşitli dergilere makale, şiir ve kısa öyküler yazmaya başladı. 1849’da yayımlanan Mardi and the Voyage Thither okurları için büyük bir hayal kırıklığı oldu. 1851’de en çok bilinen romanı Moby Dick yayımlandı. Yazar bu eserini ortaya çıkarırken çok sıkı çalışmış olsa da, 1840’larda yakaladığı ilgiyi ve ünü tekrar kazanamadı. Moby Dick ya da ilk yayımlandığı zamanki ismiyle Beyaz Balina, ancak yazarın ölümünden otuz sene sonra başyapıt olarak değerlendirilerek birçok dile çevrilecekti. Melville bu tarihten itibaren yirmi yıl boyunca Pierre, ya da, Belirsizlikler (1852), Israel Potter (1855), The Piazza Tales (Piazza Öyküleri, 1856), The Confidence-Man (Sağlam Adam, 1857) adlı kitaplarını yayımladı. 1863’te New York’a taşındı. 1866’dan itibaren on dokuz sene boyunca New York rıhtımında gümrük müfettişi olarak çalıştıktan sonra 1885’te emekli oldu. 1891’de New York’taki evinde kalp krizi sonucu hayatını kaybetti ve New York Bronx’ta bulunan Woodlawn Mezarlığı’na defnedildi. Ölmeden önce üzerinde çalıştığı Billy Budd, 1924’te yayımlandı.
Kitabın Adı Sağlam Adam
Alt Başlık Bir Maskeli Geçit
Orijinal Adı The Confidence-Man: His Masquerade
ISBN 9789750518003
Kapak Edgar Degas, “New Orleans Pamuk Borsası”, 1873
Yayın No İletişim - 2188
Dizi İletişim Klasikleri - 88
Alan Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa 399 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 338 gr
Perakende Satış Fiyatı 172,00 TL
Baskı 2. baskı - Haziran 2021 (1. baskı - Temmuz 2015)
Yazar Herman Melville
Çeviren Ayşe Deniz Temiz
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Yayına Hazırlayan Güneş Akkor, Emrah Serdan, Barış Özkul
Sonsöz Henry S. Sussman
Sonsözü Çeviren Emrah Serdan
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ayla Karadağ
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset