Post-Kolonyal Teori ve Kapitalizmin Hayaleti

Post-kolonyal teori, Küresel Güney’i kavrayabilmek açısından önemli bir çerçeve olmuştur. Aynı zamanda Aydınlanma’nın evrensel kategorilerini reddettiği için oldukça popüler bir düşünce okuludur. Gayatri Chakravorty Spivak, Homi Bhabha, Ranajit Guha, Dipesh Chakrabarty gibi önemli isimlere de yer verdiği bu kitapta, Vivek Chibber post-kolonyal teoriye dair en kapsamlı tartışmayı sunuyor.

Post-kolonyal teori, Küresel Güney’i kavrayabilmek açısından önemli bir çerçeve olmuştur. Aynı zamanda Aydınlanma’nın evrensel kategorilerini reddettiği için oldukça popüler bir düşünce okuludur. Gayatri Chakravorty Spivak, Homi Bhabha, Ranajit Guha, Dipesh Chakrabarty gibi önemli isimlere de yer verdiği bu kitapta, Vivek Chibber post-kolonyal teoriye dair en kapsamlı tartışmayı sunuyor. Maduniyet Çalışmaları’na ilham veren temel argümanların, analitik ve tarihsel bir dizi yanlış anlamaya dayandığını vurgulayarak postkolonyal teoriye ciddi bir eleştiri getiriyor.

"Kültürel kimlikler ve kaynaşmalar üzerine olan odağıyla post-kolonyal teori, kapitalist ilişkilerin daha geniş bağlamını reddetti ve kapsamını liberal suçluluk hissini büyütme ve ondan istifade etme oyununda başarılı olduğu Batı akademisiyle sınırlandırdı. Chibber'in kitabı yanlış anlamaları ortadan kaldırıyor, post-kolonyalizmi kültürel doruklardan aşağıya, ait olduğu kapitalist süreçlerin kalbine yerleştiriyor. Sözde-radikal akademik düzenin bayat havasını taptaze bir havayla dağıtan, hepimizin merakla beklediği bir kitap. "*

Slavoj Žižek

*Kitabın arka kapağında kullanılan alıntıda yanlış anlamalara sebep olabilecek bir çeviri hatası yapılmıştır. Kitabın tekrar baskısı yapılana kadar bu hatayı web sitemizde düzeltiyoruz.

New York Üniversitesi’nde sosyoloji profesörüdür. Socialist Register, American Journal of Sociology, Boston Review ve New Left Review dergilerine katkıda bulunmuştur. Locked in Place: State-Building and Late Industrialization in India isimli kitabıyla 2005 yılında Barrington Moore Book Award’u kazanmış ve aynı kitap 2004 yılında Choice dergisi tarafından öne çıkan akademik kitaplardan biri seçilmiştir
Kitabın Adı Post-Kolonyal Teori ve Kapitalizmin Hayaleti
Orijinal Adı Postcolonial Theory and the Specter of Capital
ISBN 9789750519796
Yayın No İletişim - 2318
Dizi Politika - 145
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 461 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 383 gr
Perakende Satış Fiyatı 319,00 TL
Baskı 1. baskı - Mayıs 2016
Yazar Vivek Chibber
Çeviren Afife Yasemin Yılmaz
Editör Merve Öztürk
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ayla Karadağ
Dizin Oğuz Yaşar Yılmaz, Burçin Gönül
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit